Anna Michalik, Kornelia Skoczylas, Monika Kadłubowska

1 (71) 2019 s. 35–41
35_1_71_2019.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.4

Fraza do cytowania: Michalik A, Skoczylas K, Kadłubowska M Ocena wiedzy personelu medycznego na temat centralnych dostępów żylnych poza oddziałem intensywnej terapii z uwzględnieniem predyktorów socjodemografi cznych – doniesienie wstępne. Piel Pol. 2019;1(71):35–41. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.4

Wstęp. Centralne cewniki naczyniowe stanowią nieodzowny element opieki nad pacjentem krytycznie chorym. Jednak postęp medycyny sprawił, że ich stosowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla oddziałów intensywnej terapii. Cel. Głównym celem badań była ocena wiedzy personelu medycznego dotyczącej pielęgnacji pacjentów z centralnym dostępem naczyniowym poza oddziałem intensywnej terapii. Materiał i metody. W badaniu wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, technikę ankiety. Narzędzie badawcze stanowił kwestionariusz ankiety własnego autorstwa oraz test wiedzy. Wyniki. W badaniu wzięło udział 312 respondentów z różnych oddziałów szpitalnych placówek ochrony zdrowia terenu Podbeskidzia. Zdecydowaną większość badanych stanowiły kobiety. Prawie 80% badanych osób uzyskało pozytywny wynik w teście wiedzy, z czego przeważająca większość (68,6%) charakteryzowała się dostatecznym poziomem wiedzy. Żadna z ankietowanych osób nie osiągnęła bardzo dobrego poziomu wiedzy. Wnioski. Wiedza personelu medycznego w zakresie opieki nad pacjentem z założonym dostępem centralnym jest niepełna. Wiek badanych, wykształcenie, miejsce pracy, odbycie kursu kwalifi kacyjnego z anestezjologii i intensywnej terapii, udział w dokształcaniu, kontakt z pacjentem z założonym cewnikiem centralnym oraz szkolenia wewnątrzoddziałowe miały istotny wpływ na liczbę uzyskanych punktów w teście wiedzy. Szkolenia z zakresu pielęgnacji pacjenta z centralnym dostępem naczyniowym powinny być przeprowadzane cyklicznie.

Słowa kluczowe: cewnik centralny, opieka pielęgniarska, wiedza.