Młodociane macierzyństwo a ryzyko płodowego zespołu alkoholowego

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Magdalena Ewa Napiórkowska-Orkisz, Katarzyna Kostecka

1 (71) 2019 s. 86–91
Kliknij aby wrócić do spisu treści
86_1_71_2019.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.12

Fraza do cytowania: Napiórkowska-Orkisz ME, Kostecka K Młodociane macierzyństwo a ryzyko płodowego zespołu alkoholowego. Piel Pol. 2019;1(71):86–91. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.12

Współcześnie młodociane macierzyństwo jest zjawiskiem dość częstym. Odsetek ciąż u młodocianych w Europie jest oceniany na 3,4%. Ciąża młodocianych jest problemem medycznym i społecznym. Nastolatki podejmują inicjację seksualną, nie znając sposobów zapobiegania ciąży. Dodatkowo mają tendencje do podejmowania zachowań ryzykownych – w tym do picia alkoholu. Zauważono gwałtowny wzrost spożycia alkoholu wśród młodych kobiet. Moment rozpoznania ciąży poprzedzony jest okresem, kiedy kobiety nie są świadome swojej brzemienności. Dlatego też ich dzieci są szczególnie narażone na płodowy zespół alkoholowy. Jest to charakterystyczny zespół nieprawidłowości, który obejmuje zaburzenia fi zyczne, psychiczne i umysłowe. W związku z tak poważnymi konsekwencjami picia alkoholu w czasie ciąży istnieje ogromna potrzeba edukacji w tym zakresie. Nie ma napoju alkoholowego, który wypity przez kobietę w ciąży byłby bezpieczny dla płodu. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu z łatwością przenika przez łożysko. Po kilku minutach osiąga w tkankach płodu poziom podobny do poziomu u matki. Celem edukacji alkoholowej jest nie tylko dostarczanie wiedzy, ale także kształtowanie pożądanych postaw. Poziom wiedzy młodych kobiet na temat spożywania alkoholu w ciąży jest niewystarczający. Głównym źródłem wiedzy na temat szkodliwości picia alkoholu w ciąży są media. Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji powinien być personel medyczny. Edukacja alkoholowa i seksualna jest niezbędna dla młodych pokoleń.

Słowa kluczowe: młodociane ciężarne, ciąże nastolatek, opieka prenatalna, alkoholowy zespół płodowy, ryzykowne zachowania.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone