Wiesława Bogdan, Danuta Witko, Iwona Pilarczyk-Wróblewska, Krzysztof Bogdan

1 (55) 2015 s. 11–18
11_1_55_2015.pdf

Fraza do cytowania: Bogdan W, Witko D, Pilarczyk-Wróblewska I, Bogdan K Wybrane zachowania zdrowotne wśród studentów I roku pielęgniarstwa i ratownictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Piel Pol. 2015;1(55):11–18.

Wstęp. Na zachowania zdrowotne młodzieży akademickiej składają się trzy elementy: styl życia, codzienna aktywność ruchowa oraz nawyki żywieniowe. Zachowania prozdrowotne, takie jak odżywianie, zachowanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna, niepalenie papierosów mają udowodniony pozytywny wpływ na stan zdrowia oraz jakość i długość życia. Cel. Celem pracy była analiza wybranych zachowań prozdrowotnych w środowisku młodzieży akademickiej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego. Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone w 2013 roku wśród studentów pielęgniarstwa i ratownictwa Uniwersytetu Medycznego metodą sondażu diagnostycznego. Średnia wieku badanych to 19–24 lata. W badaniu uczestniczyło 98 studentów. Wyniki i wnioski. Przeprowadzone badania i analiza ich wyników pozwalają stwierdzić, że badana grupa studentów wykazała się dobrą znajomością zasad prawidłowego odżywiania, ale ponad połowa badanych (52%) nie stosuje zaleceń dietetycznych na co dzień. Zadowalający jest fakt, że w obu badanych grupach stwierdzono utrzymywanie prawidłowej masy ciała w większości przypadków (ok. 90%). Niepokój może budzić zbyt mała aktywność ruchowa szczególnie na kierunku pielęgniarstwo. Kolejnym znaczącym czynnikiem niekorzystnym dla zdrowia jest palenie papierosów przez 21% badanych, szczególnie, że dotyczy to studentów uczelni medycznej, gdzie świadomość szkodliwości tego nałogu powinna być zdecydowanie większa.

Słowa kluczowe: zachowania zdrowotne, studenci, styl życia.