Aktywność fizyczna w rodzinie

Iwona Nowakowska, Katarzyna Kukawska

1 (55) 2015 s. 68–72
68_1_55_2015.pdf

Fraza do cytowania: Nowakowska I, Kukawska K Aktywność fizyczna w rodzinie. Piel Pol. 2015;1(55):68–72.

Wstęp. Spędzanie wolnego czasu z rodziną wpływa korzystnie na panującą atmosferę w domu rodzinnym, życzliwość i pogodę ducha. Aktywność fizyczna buduje i realizuje właściwy styl życia i stan zdrowia. Uaktywniana w rodzinie wpływa korzystnie na wiele aspektów, nie tylko zdrowotnych, ale również psychologicznych i społecznych, tj. umacnia więzi w rodzinie, pokonuje barierę przed uprawianiem sportu, uczy dzieci jak przyjmować sukcesy i porażki oraz równoważy czas spędzony w bezruchu w szkole lub pracy biurowej. Cel. Celem podjętych badań jest pozyskanie opinii na temat aktywności fizycznej w rodzinie. Materiał i metody. Badaniu poddano 100 osób w wieku 15–50 lat. Wykorzystano kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji, zawierający pytania dotyczące form aktywności fizycznej oraz tej aktywności wraz z członkami rodziny. Udział w badaniach był dobrowolny i anonimowy. Wyniki i wnioski. Na podstawie badań nie stwierdzono związku między wiekiem, płcią, wykształceniem a stopniem aktywności fizycznej. Spośród ankietowanych 67% wykazało entuzjastyczny stosunek do spędzania aktywnie czasu wolnego z rodziną, jednak tylko 45% badanych praktykuje wysiłek fizyczny z bliskimi. Argumentami, według respondentów, które uniemożliwiają aktywność fizyczną były: brak czasu (47%), obowiązki domowe (21%), zły stan zdrowia (14%), brak dostępu do obiektów rekreacyjnych (10%), brak motywacji (8%). Aktywność fizyczna w rodzinie, w opinii osób biorących udział w badaniu, pozytywnie wpływa na czynniki biologiczne, psychologiczne oraz społeczne.

Słowa kluczowe: aktywność fizyczna, rodzina.