Zdrowie jako wartość wśród młodzieży studenckiej w uwarunkowaniach społeczno-demograficznych i ocena żywienia badanej grupy

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Honorata Piasecka, Barbara Ślusarska, Grzegorz Nowicki

2 (56) 2015 s. 127–134
Kliknij aby wrócić do spisu treści
127_2_56_2015.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Piasecka H, Ślusarska B, Nowicki G Zdrowie jako wartość wśród młodzieży studenckiej w uwarunkowaniach społeczno-demograficznych i ocena żywienia badanej grupy. Piel Pol. 2015;2(56):127–134.

Wstęp. Zdrowie jest wartością, która zmienia się na skutek różnorodnych uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, demograficznych i kulturowych. Wartość zdrowia określają osobiste przekonania jednostki oraz styl życia. Niejednokrotnie zdrowie jako wartość utożsamiane jest z poczuciem szczęścia, spełnienia, bogactwem i dobrobytem. Cel. Celem niniejszej pracy jest ocena wartości zdrowia w opinii młodzieży studenckiej w uwarunkowaniach społeczno-demograficznych (płeć, miejsce zamieszania, miejsce zamieszkania podczas studiów) i ocena żywienia. Materiał i metody. Badaniami objęto grupę 104 osób w wieku 24–27 lat – studentów VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz II Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Badania przeprowadzono przy użyciu listy kryteriów zdrowia (LKZ) wg Juczyńskiego, która opisuje zdrowie jako stan, wynik, proces, właściwości i cel w opinii badanych. Sposób żywienia badanych oceniano na podstawie punktowej oceny żywienia wg Starzyńskiej z modyfikacją własną. Wyniki. Badani studenci najwyższą wagę przykładają do zdrowia rozumianego jako stan i właściwości. Dla osób mieszkających w mieście zdrowie to przede wszystkim stan i właściwość „Nie odczuwać żadnych dolegliwości fizycznych” oraz „Czuć się dobrze” (p < 0,05). Studenci, którzy podczas studiów mieszkają w domu rodzinnym, najwyższą wagę przywiązują do zdrowia rozumianego jako „Nie odczuwać żadnych dolegliwości fizycznych”, osoby mieszkające na stancji zdrowie rozumieją jako „Mieć sprawne wszystkie części ciała”, natomiast badani mieszkający w akademiku definiują zdrowie jako „Akceptować siebie, znać swoje możliwości i braki”. Sposób żywienia badanych był na średnim poziomie. Przeprowadzona analiza korelacji wykazała istotną ujemną korelację pomiędzy twierdzeniami LKZ „Czuć się szczęśliwym przez większość czasu” oraz „Czuć się dobrze” a oceną żywienia (odpowiednio: R = -0,27; p = 0,005 oraz R = -0,29). Wnioski. Ankietowani najważniejszą wagę przykładają do zdrowia rozumianego jako stan i właściwości, zaś zdrowie jako cel zajmuje nieco dalsze miejsce.

Słowa kluczowe: wartość zdrowia, studenci, sposób żywienia, cechy społeczno-demograficzne.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone