Czynniki rodzinne wpływające na kształtowanie nawyków żywieniowych dzieci

Sandra Kryska, Mateusz Grajek, Karolina Sobczyk

2 (56) 2015 s. 212–215
212_2_56_2015.pdf

Fraza do cytowania: Kryska S, Grajek M, Sobczyk K Czynniki rodzinne wpływające na kształtowanie nawyków żywieniowych dzieci. Piel Pol. 2015;2(56):212–215.

Rodzina jest podstawowym środowiskiem życia i wychowania każdego człowieka. Jej brak lub dysfunkcja wpływają w sposób negatywny na rozwój dziecka. Zdaniem wielu naukowców jedynie pełna i zgodna rodzina daje dziecku możliwość dorastania w prawidłowych warunkach, uzyskania dobrego wychowania oraz pozytywnych wzorców na przyszłość. Wiedza pedagogiczna rodziców ma niezwykle istotne znaczenie w kształtowaniu postaw wychowawczych oraz sposobów przekazywania dzieciom informacji, zachowań i umiejętności życiowych. Rodzice zazwyczaj nie mają naukowej wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii i innych dziedzin społecznie użytecznych. Badacze podkreślają jednak, ze w ich przypadku bardzo dobre efekty daje posiadanie podstawowej wiedzy o życiu powiązanej z empiryczną wiedzą na temat wychowania potomstwa oraz zainteresowaniem spawami i problemami dziecka. Świadomość rodziców dotycząca chociażby prawidłowego żywienia dzieci powinna zatem odnosić się w głównej mierze do: znajomości zasad prawidłowego żywienia w poszczególnych fazach rozwojowych dziecka i młodego człowieka, znajomości jego potrzeb, temperamentu, fazy rozwojowej, w której ich dziecko aktualnie się znajduje, jak również zagrożeń, które wynikają z nieprawidłowego żywienia (nadwaga, otyłość, niedożywienie, anoreksja, bulimia, cukrzyca). Rodzice mający nawet podstawową wiedzę na temat prawidłowego żywienia oraz zdrowego stylu życia zazwyczaj zdają sobie sprawę, że żywienie dziecka ulega zmianom i modyfikacjom pod wpływem różnorodnych czynników. W związku z tym sposób żywienia dziecka musi być każdorazowo dostosowany do jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości.

Słowa kluczowe: czynniki rodzinne, rodzice, dzieci, nawyki żywieniowe, wychowanie.