Autyzm u dzieci – symptomatologia i postawy rodzicielskie

Marta Khymko, Mirosława Cylkowska-Nowak

4 (42) 2011 s. 221–228

Fraza do cytowania: Khymko M, Cylkowska-Nowak M Autyzm u dzieci – symptomatologia i postawy rodzicielskie. Piel Pol. 2011;4(42):221–228.

Wstęp. Autyzm stanowi jedno z trudniejszych do rozpoznania całościowych, trwałych zaburzeń rozwoju, warunkowanych funkcjonowaniem mózgu. Cel pracy. Głównym celem pracy jest deskrypcja objawów autyzmu oraz poglądów psychologicznych i pedagogicznych na temat postaw rodziców dzieci cierpiących na autyzm. Materiał i metody. Meta-analiza prac naukowych anglo-, polsko-, rosyjsko-, ukraińskojęzycznych z ostatnich 30 lat. Wyniki. Autyzm przejawia się we wczesnym dzieciństwie i trwa przez całe życie; Występuje częściej u chłopców niż u dziewcząt; ludzie z autyzmem reprezentują pewną grupę charakterystycznych symptomów. Psychologiczna charakterystyka dzieci z autyzmem pozwola na sklasyfikowanie problemów rozwoju oraz opis najbardziej typowych reakcji rodziców na nie.

Słowa kluczowe: autyzm, dzieci, symptomatologia, postawy rodzicielskie.