Analiza wpływu wybranych cech społeczno- -demograficznych na wiedzę kobiet o samobadaniu piersi i na postawy kobiet wobec tego problemu

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Paweł Kalinowski, Urszula Bojakowska

3 (57) 2015 s. 257–261
Kliknij aby wrócić do spisu treści
257_3_57_2015.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Kalinowski P, Bojakowska U Analiza wpływu wybranych cech społeczno- -demograficznych na wiedzę kobiet o samobadaniu piersi i na postawy kobiet wobec tego problemu. Piel Pol. 2015;3(57):257–261.

Wstęp. Rak piersi stanowi jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych na całym świecie, co potwierdzają dane epidemiologiczne, pokazując ciągły wzrost zachorowalności i umieralności. Cel. Celem pracy była analiza wpływu wybranych cech społeczno-demograficznych na postawy kobiet wobec samobadania piersi. Materiał i metody. W pracy zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Jako narzędzie badawcze użyto kwestionariusza ankiety własnego autorstwa skonstruowanego specjalnie na potrzeby badania. Obejmował on 34 pytania – analiza udzielonych na nie odpowiedzi pozwoliła na określenie stanu wiedzy kobiet o samobadaniu piersi i postaw respondentek wobec tego problemu. Badanie przeprowadzono od listopada 2013 roku do kwietnia 2014 roku wśród 302 kobiet zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego. Wyniki. W badanej grupie większość, bo 74,8%, potrafi wykonać samobadanie piersi, ale tylko 34,8% respondentek przeprowadza badanie regularnie raz w miesiącu, a 28,8% nie przeprowadza takiego badania w ogóle. Zdaniem 56,3% ankietowanych regularne prowadzenie samokontroli należy rozpocząć od 20. roku życia. W badanej grupie 47,3% kobiet potrafi wskazać właściwy w cyklu miesięcznym czas przeprowadzania badania. Wnioski. Wiedza ankietowanych na temat wieku, w którym należy rozpocząć regularnie prowadzoną samokontrolę piersi, jest na średnim poziomie. Większość respondentek potrafi przeprowadzać samobadanie piersi, jednak zdecydowanie mniejsza liczba ankietowanych wykonuje badanie regularnie raz w miesiącu.

Słowa kluczowe: rak piersi, profilaktyka, samobadanie piersi.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone