Systemy motywacyjne w pracy pielęgniarki

Urszula Błazucka, Halina Cieślak

3 (57) 2015 s. 283–287
283_3_57_2015.pdf

Fraza do cytowania: Błazucka U, Cieślak H Systemy motywacyjne w pracy pielęgniarki. Piel Pol. 2015;3(57):283–287.

Wstęp. Motywacja to termin o bardzo wielu znaczeniach. Oznacza gotowość człowieka do podjęcia jakiegoś działania. Podobnie jak motywacja, również motywowanie może okazać się procesem złożonym, skomplikowanym. Wynika to z faktu, że każdy człowiek ma inne potrzeby i różne cele. Czynniki motywujące w pracy pielęgniarki, a więc wysokość płacy, możliwość podnoszenia kwalifikacji poprzez udział w kursach, szkoleniach oraz innych formach dokształcania, warunki pracy oraz współpraca w zespole interdyscyplinarnym, mogą być indywidualne. Analiza potrzeb pracownika przez osoby kierujące zespołem pozwoli stworzyć odpowiednie warunki pracy, zmotywuje pracownika, a tym samym poprawi jakość świadczonych usług oraz wizerunek zakładu pracy. Cel. Celem niniejszej pracy była próba określenia, czy staż pracy wpływa na wybór czynnika motywującego. W pracy zbadano również, które z bodźców – zarówno finansowych, jak i pozapłacowych oraz niematerialnych – są najbardziej motywujące. Materiał i metody. Narzędziem badawczym w pracy był kwestionariusz ankiety własnego autorstwa. Zawierał on 14 pytań zamkniętych, jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. Badaniem objęto 100 studentek pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wszystkie respondentki były aktywne zawodowo. Wyniki i wnioski. Stworzenie odpowiedniego systemu motywacji dopasowanego do indywidualnych potrzeb może pobudzić pracownika do bardziej efektywnej pracy oraz wpłynąć na funkcjonowanie zakładu pracy i podniesienie poziomu świadczonych usług.

Słowa kluczowe: motywacja, cel, potrzeba, zakład pracy.