Jakość życia kobiet po histerektomii jako wskaźnik efektywności działań terapeutycznych i opieki pielęgniarskiej

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Anna Bielawska, Grażyna Bączyk, Katarzyna A. Kozłowska, Katarzyna Turkiewicz, Beata Skokowska, Lucyna Gacek, Monika Pyszczorska, Dorota Bernad, Jadwiga Pieścikowska

3 (57) 2015 s. 307–312
Kliknij aby wrócić do spisu treści
307_3_57_2015.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Bielawska A, Bączyk G, Kozłowska KA, Turkiewicz K, Skokowska B, Gacek L, Pyszczorska M, Bernad D, Pieścikowska J Jakość życia kobiet po histerektomii jako wskaźnik efektywności działań terapeutycznych i opieki pielęgniarskiej. Piel Pol. 2015;3(57):307–312.

Cel. Celem podjętych badań była ocena jakości życia kobiet po histerektomii w odniesieniu do czynników społeczno-demograficznych i klinicznych. Materiał i metody. Badaniami objęto 70 kobiet po histerektomii, hospitalizowanych w 2011 r. w Oddziale Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej WCO w Poznaniu. Najczęstszą przyczynę operacji stanowiły krwawienia z macicy – 42,86%, nowotwory złośliwe – 24,29% oraz mięśniaki macicy – 22,86%. Czas od zakończenia leczenia do dnia badania wynosił od 6 miesięcy do 5 lat. Badania zostały przeprowadzone przy użyciu polskiej wersji indeksu jakości życia (Quality of Life Index – QLI) Ferrans & Powers. Skala ta ocenia zadowolenie z różnych dziedzin życia oraz ocenia ważność tych dziedzin w funkcjonowaniu badanych. Im wyższa punktacja, tym wyżej oceniana jest jakość życia. Wyniki. Stwierdzono, że wartość średnia skali QLI była wyższa u kobiet młodszych, zamężnych oraz panien z wykształceniem średnim i wyższym niż u kobiet starszych, wdów i rozwiedzionych z wykształceniem zawodowym i podstawowym. Wartość średnia skali QLI była wyższa u kobiet, u których zabieg usunięcia macicy wykonany był z przyczyn nieonkologicznych, które nie miały dodatkowego leczenia, a od operacji upłynęło powyżej 5 lat. Wnioski. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że zabieg usunięcia macicy powoduje obniżenie jakości życia kobiet, na którą mają wpływ zarówno czynniki kliniczne, jak i społeczno-demograficzne.

Słowa kluczowe: jakość życia, histerektomia.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone