Magdalena Izydorczyk, Małgorzata Dąbkowska

3 (57) 2015 s. 349–352
349_3_57_2015.pdf

Fraza do cytowania: Izydorczyk M, Dąbkowska M Pacjent w wieku rozwojowym z diagnozą psychiatryczną w kontekście funkcjonowania i stylu życia rodziny. Studium przypadku. Piel Pol. 2015;3(57):349–352.

Cel. Celem artykułu jest pokazanie wpływu systemu rodzinnego i stylu życia w rodzinie na przebieg zaburzeń psychicznych u dzieci. Metoda. Analiza przypadku w rozumieniu podejścia systemowego. Analiza literatury oraz dokumentacji medycznej. Wnioski. System rodzinny jest podstawową grupą odniesienia. Patologizacja systemu rodzinnego, stylu życia oraz postawy wobec choroby dziecka, zależne od zasobów rodziców, mają wpływ na rozwój zaburzeń u dzieci. Poziom funkcjonowania rodziców oraz elastyczność systemu rodzinnego warunkuje przyjęcie diagnozy i dalsze drogi postępowania.

Słowa kluczowe: zaburzenie psychiczne, system rodzinny, młodzież, postawy wobec choroby.