Próba oceny wiedzy pielęgniarek na temat wybranych aspektów resuscytacji krążeniowo-oddechowej

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Emilia Zientarska, Anna Kaczyńska, Jarosława Belowska, Mariusz Panczyk, Grażyna Dykowska, Zofia Sienkiewicz, Joanna Gotlib

4 (58) 2015 s. 391–396
Kliknij aby wrócić do spisu treści
391_4_58_2015.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Zientarska E, Kaczyńska A, Belowska J, Panczyk M, Dykowska G, Sienkiewicz Z, Gotlib J Próba oceny wiedzy pielęgniarek na temat wybranych aspektów resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Piel Pol. 2015;4(58):391–396.

Wstęp. Wiedza z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej personelu pielęgniarskiego pracującego w oddziałach intensywnej opieki jest niezbędna i umożliwia udzielenie profesjonalnej pomocy ratującej życie, a prowadzenie procesu pielęgnowania warunkuje powrót do zdrowia i wysokiej jakości życia pacjentów. Cel. Próba oceny wiedzy pielęgniarek na temat wybranych aspektów resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Materiał i metody. 100 pielęgniarek z oddziału intensywnej terapii. Najliczniejszą grupę wśród ankietowanych stanowił personel pielęgniarski ze stażem pracy w zawodzie do 5 lat (37%), osoby z wykształceniem wyższym – tytułem licencjata pielęgniarstwa (45%) oraz respondenci mający częsty kontakt z pacjentem po zatrzymaniu krążenia (45%). Dobrowolne i anonimowe badania ankietowe za pomocą samodzielnie skonstruowanej ankiety (30 pytań). Statystyka opisowa. Wyniki. W badanej grupie personelu pielęgniarskiego poziom wiedzy odnoszący się do resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest wystarczający, wiedza z obszaru obserwacji i monitorowania pacjenta przebywającego na oddziale OIT wymaga uzupełnienia. Zdecydowana większość badanych pielęgniarek/pielęgniarzy wyraziła chęć zdobycia wiedzy z zakresu standardów i procedur względem opieki nad pacjentem w stanie zagrożenia życia. Wnioski. 1. W badanej grupie pielęgniarek wiedza z obszaru resuscytacji krążeniowo-oddechowej była wystarczająca, lecz warto ją uzupełnić o aktualnie obowiązujące wytyczne. Uwzględniając rozwój nauk pielęgniarskich oraz klasyfikację jej w obrębie specjalizacji należy podkreślać w grupie pielęgniarek możliwość ciągłego aktualizowania wiedzy poprzez możliwość odbycia szkolenia uzupełniającego, opartego o nowości i kierunki dalszego rozwoju zawodowego. 2. W badanej grupie pielęgniarek wiedza z zakresu obserwacji i monitorowania pacjenta jest niewystarczająca, dlatego należy rozszerzyć to zagadnienie podczas prowadzenia kursów i szkoleń podyplomowych. 3. W badanej grupie, personel pielęgniarski, pomimo szerokiego zakresu obowiązków pielęgnacyjnych wykonywanych wobec pacjenta nieprzytomnego, wciąż wykazuje chęć zdobycia wiedzy opracowanej w formie standardów i procedur pielęgnacji pacjenta, dlatego też należy rozważyć wprowadzenie nowego typu szkoleń czy kursów w tym zakresie, np. szkoleń on-line.

Słowa kluczowe: poziom wiedzy, pielęgniarki, OIT, resuscytacja krążeniowo-oddechowa.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone