Świadomość uczniów klas licealnych na temat zagrożenia anoreksją i bulimią

Dorota Żołnierczuk-Kieliszek, Ewelina Piwko, Mariola Janiszewska, Teresa Kulik, Katarzyna Pawlikowska-Łagód, Aneta Kryk

4 (58) 2015 s. 403–408
403_4_58_2015.pdf

Fraza do cytowania: Żołnierczuk-Kieliszek D, Piwko E, Janiszewska M, Kulik T, Pawlikowska-Łagód K, Kryk A Świadomość uczniów klas licealnych na temat zagrożenia anoreksją i bulimią. Piel Pol. 2015;4(58):403–408.

Cel. Celem pracy była analiza postaw uczniów liceów wobec anoreksji i bulimii. Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w okresie od grudnia 2012 r. do marca 2013 r. i objęto nim 150 uczniów klas III dwóch liceów w Hrubieszowie (woj. lubelskie). Badanie zrealizowano metodą sondażu diagnostycznego, techniką ankiety audytoryjnej. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety składający się z 39 pytań. Wyniki. Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że, niedobór masy ciała występował u 5,3% badanych, prawidłowa masa ciała u 75,3% ankietowanych, 16,7% stanowili uczniowie z nadwagą, a 2,7% uczniowie otyli. Otyłość i nadwaga częściej dotyczyła uczniów niż uczennic, z kolei niedobór masy ciała częściej występował u kobiet. W odczuciu ponad 95% respondentów anoreksja i bulimia są jednostkami chorobowymi. Nikt spośród badanych nie przyjął pozytywnej postawy wobec anoreksji. Pozytywną postawą wobec bulimii charakteryzowało się 1,3% uczniów. Pomimo że prawie połowa uczniów była zadowolona ze swojej sylwetki, respondenci stosowali w przeszłości lub w momencie realizacji sondażu dietę redukującą masę ciała (odpowiednio 36% i 9,3%). Zasadniczym źródłem wiedzy badanych licealistów o anoreksji i bulimii okazały się środki masowego przekazu. Wnioski. Wiedzę uczniów na temat anoreksji i bulimii można ocenić jako niewystarczającą, choć ankietowana młodzież znała główne objawy, powikłania i sposoby leczenia anoreksji i bulimii.

Słowa kluczowe: anoreksja, bulimia, młodzież, licealiści.