Postawy pielęgniarek oddziałowych wobec rozszerzenia uprawnień zawodowych w zakresie wystawiania recept oraz samodzielnego kierowania na badania diagnostyczne – wstępne badanie jakościowe

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Aleksander Zarzeka, Mariusz Panczyk, Bożena Ścieglińska, Jarosława Belowska, Lucyna Iwanow, Joanna Gotlib

4 (58) 2015 s. 409–414
Kliknij aby wrócić do spisu treści
409_4_58_2015.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Zarzeka A, Panczyk M, Ścieglińska B, Belowska J, Iwanow L, Gotlib J Postawy pielęgniarek oddziałowych wobec rozszerzenia uprawnień zawodowych w zakresie wystawiania recept oraz samodzielnego kierowania na badania diagnostyczne – wstępne badanie jakościowe. Piel Pol. 2015;4(58):409–414.

Wstęp. Nowelizacja Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wprowadza nowe kompetencje tych grup zawodowych w zakresie wystawiania recept w ramach realizacji zleceń lekarskich (RZL), samodzielnego ordynowania leków, w tym wystawiania na nie recept (RSO), a także samodzielnego kierowania na badania diagnostyczne. Kompetencje te będą uzależnione od poziomu wykształcenia pielęgniarek i położnych. Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2016 roku. Cel. Celem pracy jest analiza postaw pielęgniarek oddziałowych wobec rozszerzenia uprawnień zawodowych w zakresie wystawiania recept oraz samodzielnego kierowania na badania diagnostyczne. Materiał i metody. 23 pielęgniarki oddziałowe (PO) (100% kobiet) z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Średnia wieku: 49 lat (moda i mediana: 50, min. 31, max. 61, SD = 7,95). Średni staż pracy: 30 lat (moda: 25, mediana 30, min. 17 max. 40, SD = 6,38). Badanie miało charakter jakościowy i przeprowadzone było 20 marca 2015 r. w formie ukrytego ustrukturyzowanego wywiadu zbiorowego (focus), na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza. Wyniki. W badanej grupie PO wiedza dotycząca wprowadzanych zmian prawnych była niewystarczająca, a PO nie miały jednoznacznie określonej postawy wobec wprowadzanych zmian. W opinii PO nowe kompetencje znajdą zastosowanie w lecznictwie otwartym, w szczególności w POZ, jednakże duże wątpliwości wzbudziła w badanej grupie lista leków, jakie będą mogły samodzielnie ordynować i badań diagnostycznych, na jakie będą mogły kierować pacjentów. Wnioski. 1. W badanej grupie PO poziom wiedzy na temat nowych uprawnień był niewystarczający, dlatego też należy podejmować intensywniejsze działania edukacyjne w tym zakresie. 2. W badanej grupie PO postawy wobec rozszerzenia uprawnień nie były jednoznaczne, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że badania prowadzone były w specjalistycznym dziecięcym szpitalu klinicznym, w którym to znowelizowane przepisy, ze względów obiektywnych, będą miały ograniczone zastosowanie. 3. Badania powinny być kontynuowane w reprezentatywnej grupie pielęgniarek, z różnym poziomem wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz miejsca pracy, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgniarek zatrudnionych w systemie lecznictwa otwartego.

Słowa kluczowe: nowe kompetencje, ordynowanie leków, kontynuacja leczenia, skierowania.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone