Wiedza i postawy pielęgniarek po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego z pielęgniarstwa opieki paliatywnej wobec praktyki zawodowej opartej na dowodach naukowych

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Jarosława Belowska, Aleksander Zarzeka, Mariusz Panczyk, Barbara Kot-Doniec, Halina Żmuda-Trzebiatowska, Joanna Gotlib

4 (58) 2015 s. 425–429
Kliknij aby wrócić do spisu treści
425_4_58_2015.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Belowska J, Zarzeka A, Panczyk M, Kot-Doniec B, Żmuda-Trzebiatowska H, Gotlib J Wiedza i postawy pielęgniarek po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego z pielęgniarstwa opieki paliatywnej wobec praktyki zawodowej opartej na dowodach naukowych. Piel Pol. 2015;4(58):425–429.

Wstęp i cel. Wzrastająca liczba chorych w Polsce wymagających opieki paliatywnej, w związku z wydłużeniem życia, wskazuje na konieczność wzrostu liczby wyspecjalizowanej kadry pielęgniarskiej. Nowe metody leczenia i postępowania z pacjentem w stanie terminalnym wymagają uzyskania przez pielęgniarki, jako samodzielnych świadczeniodawców, wiedzy związanej z praktyką pielęgniarską opartą na faktach naukowych. Ocena wiedzy, postaw i umiejętności zastosowania Evidence-based Practice (EBP) przez pielęgniarki po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego z pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Materiał i metody. 152 pielęgniarki biorące udział w egzaminie specjalizacyjnym z pielęgniarstwa opieki paliatywnej (5 mężczyzn); średni wiek 40,23 lat (min. 27, max. 65, SD = 6,68), średni staż pracy 18,01 lat (min. 4, max. 37, SD = 7,98). 31% pracowało w szpitalu publicznym, 63% na pełny etat, 43% jako starsze pielęgniarki. 30% posiadało tytuł magistra pielęgniarstwa. Standaryzowany kwestionariusz Evidence-based Practice (EBP) Profile Questionnaire, analiza ilościowa i jakościowa. Wyniki. Jedynie 39% pielęgniarek ma świadomość znaczenia i rozwoju EBP w pielęgniarstwie i korzyści wynikających z jego stosowania. 23,5% nigdy nie oceniło poprawności metodologicznej wykorzystanej literatury naukowej oraz nie odniosło jej do własnej diagnozy (15%). 27% nie zna znaczenia terminu iloraz szans, a 21% nigdy nie spotkało się z pojęciem wykres leśny. 39% deklaruje umiejętność uzyskania dostępu do dowodów naukowych oraz korzystania z elektronicznych baz piśmiennictwa naukowego (36%). W podejmowaniu właściwych decyzji klinicznych w swojej praktyce zawodowej pielęgniarki wyżej cenią doświadczenie kliniczne niż wyniki badań naukowych (44%). Wnioski. 1. W związku z przewidywanym zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi pielęgniarskie w zakresie opieki paliatywnej, istnieje konieczność pilnego uzupełnienia wiedzy i umiejętności pielęgniarek dotyczących wykorzystywania najnowszych wyników badań naukowych w swojej praktyce zawodowej. 2. Brak dostatecznej wiedzy pielęgniarek na temat metodologii badań naukowych wymaga zmian systemowych w kształceniu na kierunku pielęgniarstwo oraz w programach specjalizacyjnych kształcenia podyplomowego.

Słowa kluczowe: evidence-based medicine, evidence-based nursing practice, pielęgniarstwo, jakość opieki pielęgniarskiej.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone