Postawa ciała jako odzwierciedlenie działania fizycznych mechanizmów psychogenności i ich znaczenie w procesie zdrowienia w koncepcjach Lowena

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Marta Polowczyk-Michalska, Ewa Mojs

4 (58) 2015 s. 437–440
Kliknij aby wrócić do spisu treści
437_4_58_2015.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Polowczyk-Michalska M, Mojs E Postawa ciała jako odzwierciedlenie działania fizycznych mechanizmów psychogenności i ich znaczenie w procesie zdrowienia w koncepcjach Lowena. Piel Pol. 2015;4(58):437–440.

Wprowadzenie i cel. Ciało każdego człowieka jest odzwierciedleniem jego wewnętrznego świata. Niejednokrotnie na swoich barkach dźwigamy bagaż tłumionych emocji i niewyrażonych uczuć. Celem pracy jest przedstawienie wpływu psychogenności na kształtowanie postawy ciała oraz jej znaczenia dla skuteczności procesu terapii. Skrócony opis stanu wiedzy. Praca zawiera aktualny stan wiedzy na temat psychogennych wad postawy i mechanizmów ich powstawania, a także znaczenia sfery emocjonalnej w procesie zdrowienia. Wiele chorób ma swoje podłoże w emocjach, sposób w jaki myślimy o sobie i otaczającym nas świecie, jakość relacji jakie mamy z innymi ludźmi ma ogromne znaczenie w budowaniu naszego życia psychicznego i fizycznego. Większość chorób czynnościowych jest praktycznie niewyleczalna, ponieważ medycyna tradycyjna bardzo często leczy jedynie zewnętrzne objawy choroby , nie biorąc pod uwagę czynnika psychogennego. Jest to obecnie narastający problem społeczny na całym świecie. Podsumowanie. W procesie zdrowienia uwagę należy poświęcić nie tylko ciału, ale także umysłowi. Tylko zlikwidowanie psychogennego negatywnego stymulowania daje szansę na uruchomienie procesu zdrowienia.

Słowa kluczowe: postawa ciała, psychogenność, emocje.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone