Psychodemograficzny profil opiekunów sprawujących pieczę nad chorymi z demencją w Polsce

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Agnieszka Krawczyk-Wasielewska, Ewa Mojs, Elżbieta Skorupska, Przemysław Keczmer, Bartosz Grobelny, Katarzyna Warchoł-Biedermann, Wioletta Wojciechowska, Włodzimierz Samborski

1 (59) 2016 s. 13–17
Kliknij aby wrócić do spisu treści
13_1_59_2016.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Krawczyk-Wasielewska A, Mojs E, Skorupska E, Keczmer P, Grobelny B, Warchoł-Biedermann K, Wojciechowska W, Samborski W Psychodemograficzny profil opiekunów sprawujących pieczę nad chorymi z demencją w Polsce. Piel Pol. 2016;1(59):13–17.

Wstęp i cel. Zmiany w systemie ochrony zdrowia wymuszane są poprzez oczekiwaną wydłużającą się długość życia oraz zwiększającą się liczbę osób przewlekle chorych oraz z niepełnosprawnością. Zwiększa się liczba osób wymagających opieki oraz wzrastają oczekiwania kierowane wobec opiekunów, którzy coraz dłużej i w sposób coraz bardziej złożony muszą opiekować się swoimi bliskimi. Celem badań jest stworzenie socjodemograficznego profilu opiekuna rodzinnego sprawującego pieczę nad chorym z demencją, żyjącego w Polsce. Materiał i metody. W przeprowadzonym badaniu uczestniczyło łącznie 550 opiekunów nieformalnych sprawujących pieczę nad chorymi z demencją, zrekrutowanych na terenie województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Badanie przeprowadzono za pomocą autorskiego kwestionariusza ankiety, a także skali CESD do oceny poziomu depresji. Wyniki. Wiek opiekunów w badanej grupie wahał się w przedziale od 25 do 88 lat. Średni wiek opiekuna wynosił 61,7 ± 13,5 roku. Opiekunami były głównie kobiety (73%). Wyniki wskazują, iż poziom dolegliwości bólowych odczuwanych przez opiekunów nie rzutował na poziom depresji. Wnioski. Opiekunowie chorych z demencją korzystają z pomocy z zewnątrz, jednakże jest to głównie pomoc innych krewnych, rzadziej wsparcie instytucjonalne.

Słowa kluczowe: demencja, opiekunowie rodzinni, profil socjodemograficzny.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone