Ocena stanu odżywienia pacjentów w podeszłym wieku, umieszczonych w oddziale geriatrycznym, dokonana za pomocą skali MNA

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Agnieszka Ulatowska, Grażyna Bączyk

1 (59) 2016 s. 30–36
Kliknij aby wrócić do spisu treści
30_1_59_2016.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Ulatowska A, Bączyk G Ocena stanu odżywienia pacjentów w podeszłym wieku, umieszczonych w oddziale geriatrycznym, dokonana za pomocą skali MNA. Piel Pol. 2016;1(59):30–36.

Wstęp i cel. Prawidłowe odżywianie niezależnie od wieku jest ważnym czynnikiem wpływającym na ogólny stan zdrowia człowieka. W procesie tym w ciągu całego życia mogą pojawiać się nieprawidłowości prowadzące do wielu zaburzeń w ustroju. Głównym problemem odżywiania w wieku starszym jest niedożywienie. Niedożywienie w wieku geriatrycznym jest pojęciem szerokim i nie odnosi się tylko do braku lub ograniczonego przyjmowania pożywienia. Wynikać może ono z wielu czynników, m.in.: zaburzeń funkcji wydzielniczych, trawiennych, wchłaniania, pojawienia się wielu chorób, przyjmowania leków, zaburzeń psychicznych, niewydolności samoobsługowej. Celem pracy była ocena stanu odżywienia pacjentów oddziału geriatrycznego oraz określenie przyczyn zaburzeń odżywienia. Materiał i metody. W badaniu uczestniczyło 48 pacjentów oddziału geriatrycznego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. Do badania przystąpiło 28 kobiet i 20 mężczyzn w przedziale wiekowym od 70 do 90 (2 pacjentów miało powyżej 90 lat). Oceny odżywienia dokonano z wykorzystaniem skali MNA – Mini Nutrional Assessment. Wyniki i wnioski. Po przebadaniu całej grupy pacjentów w podeszłym wieku stwierdzono, iż 25 chorych jest zagrożonych niedożywieniem, niedożywionych jest 16, a w dobrym stanie odżywienia tylko 7. Nie odnotowano wśród badanych takich osób, które spełniałyby warunki do określenia mianem reprezentantów bardzo dobrego stanu odżywienia. Występowanie zjawiska ryzyka niedożywienia i niedożywienie u chorych starszych wiąże się z wieloma czynnikami wynikającymi z procesu starzenia się organizmu, złymi nawykami żywieniowymi, obecnością chorób somatycznych i zaburzeniami psychicznymi oraz brakiem samodzielności w przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

Słowa kluczowe: pacjenci geriatryczni, ocena stanu odżywienia, skala MNA, niedożywienie, proces starzenia się.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone