Mariola Janiszewska, Teresa Bernadetta Kulik, Dorota Żołnierczuk-Kieliszek, Katarzyna Pawlikowska-Łagód, Aneta Kryk

1 (59) 2016 s. 49–55
49_1_59_2016.pdf

Fraza do cytowania: Janiszewska M, Kulik TB, Żołnierczuk-Kieliszek D, Pawlikowska-Łagód K, Kryk A Wartościowanie zdrowia wśród osób starszych na przykładzie studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Piel Pol. 2016;1(59):49–55.

Wstęp. „Być zdrowym” dla osób starszych staje się potrzebą najwyższego rzędu. W tym okresie życia szczególnie ważna jest nie tylko długość, ale również jakość życia. Cel. Celem pracy jest ustalenie sposobu wartościowania zdrowia przez osoby starsze. Materiał i metody. Badania przeprowadzono w 2010 roku wśród słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w makroregionie lubelskim. Wiek badanych wahał się od 54 do 85 lat. Badanie zrealizowano metodą sondażu diagnostycznego, narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety oraz Lista Kryteriów Zdrowia autorstwa Z. Juczyńskiego. Do analizy włączono 504 zestawy kwestionariuszy. Analizę statystyczną wykonano z zastosowaniem testu U Manna-Whitneya. Wyniki i wnioski. Uszeregowanie rangowe kryteriów zdrowia pozwoliło na ustalenie różnic/podobieństw dotyczących wyborów, jakich dokonali badani. Uzyskane wyniki wskazują na zbliżone rozumienie zdrowia wśród badanych bez względu na wiek, obecność choroby oraz stan cywilny. Analiza statystyczna wykazała, że dla badanych „być zdrowym” w pierwszej kolejności znaczy „dożyć późnej starości”, „czuć się szczęśliwym przez większość czasu” oraz „mieć sprawne wszystkie części ciała”. Osoby starsze największą wagę przykładają do zdrowia rozumianego jako cel i stan. Kolejno badani utożsamiali zdrowie z pewnymi właściwościami, takimi jak: „mieć sprawne wszystkie części ciała”, „nie chorować”, „nie odczuwać dolegliwości fizycznych”. Wyniki mogą być pomocne w planowaniu polityki ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a także działań polityki rodzinnej.

Słowa kluczowe: zdrowie, osoby starsze, starość.