Psychospołeczne aspekty funkcjonowania dziecka w rodzinie alkoholowej oraz możliwości terapii odwykowej osób uzależnionych

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Grzegorz Konieczny, Renata Rasińska

1 (59) 2016 s. 98–103
Kliknij aby wrócić do spisu treści
98_1_59_2016.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Konieczny G, Rasińska R Psychospołeczne aspekty funkcjonowania dziecka w rodzinie alkoholowej oraz możliwości terapii odwykowej osób uzależnionych. Piel Pol. 2016;1(59):98–103.

Problem choroby alkoholowej coraz silniej dotyka współczesnej rodziny, która doświadcza kryzysu. Jest on wynikiem niezwykle dynamicznych zmian nie zawsze pożądanych i korzystnie wpływających na strukturę rodziny. Alkoholizm był i jest zjawiskiem niepożądanym, stanowi przejaw i formę niedostosowania społecznego. Negatywne skutki tego zjawiska przede wszystkim odczuwają dzieci, dla których środowisko rodzinne stanowić powinno początek egzystencji społecznej, poprzez którą styka się z rzeczywistością społeczną i wchodzi w nią właśnie przez wspólnotę rodzinną. Podsumowując rozważania dotyczące problemu alkoholowego w rodzinie, należy stwierdzić, że choroba alkoholowa destrukcyjnie oddziałuje na rodzinę. Odciska ona wyraźne piętno nie tylko na uzależnionej od alkoholu osobie, ale też jej bliskich oraz wszystkich obszarach życia i funkcjonowania rodziny dotkniętej tym problemem.

Słowa kluczowe: choroba alkoholowa, rodzina, terapia odwykowa.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone