Urazy w obrębie stawu kolanowego u sportowców trenujących futbol amerykański

Magdalena Walczak, Wojciech Manikowski, Ewa Gajewska, Katarzyna Galasińska

4 (46) 2012 s. 181–186
181_4_46_2012.pdf

Fraza do cytowania: Walczak M, Manikowski W, Gajewska E, Galasińska K Urazy w obrębie stawu kolanowego u sportowców trenujących futbol amerykański. Piel Pol. 2012;4(46):181–186.

Każdej aktywności sportowej towarzyszą urazy, a w szczególności kontuzje stawu kolanowego, najbardziej skomplikowanej struktury układu ruchu człowieka, składającej się z kości udowej, piszczelowej, rzepki, z dużą ilością otaczających i działających na niego tkanek miękkich, których celem jest stabilizacja, a zarazem możliwość zachowania jak największej ruchomości. Celem pracy było poznanie specyfiki usprawniania po urazach kolana u futbolistów amerykańskich oraz ocena jego skuteczności, poznanie najczęstszych kontuzji kolana i okoliczności w jakich powstają. Chciano sprawdzić czy pozycja gracza ma związek z rodzajem doznanego urazu. Materiał i metoda. W badaniu wzięło udział 15 zawodników grających w zespołach polskiej Ligii Futbolu Amerykańskiego, którzy wypełnili ankietę, zawierającą pytania formularza IKDC 2000. Wyniki. Na podstawie analizy materiału wykazano, że najczęstszym urazem kolana jakiego doznają zawodnicy jest uszkodzenie ACL-a, do którego dochodzi równie często podczas treningu, co meczu. Zauważono, że proces usprawniania często nie jest do końca skuteczny.

Słowa kluczowe: fizjoterapia, uszkodzenie kolana, futbol amerykański.