Wiedza studentów na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C

Józefa Czarnecka, Ewelina Olszewska, Ewa Kobos, Zofia Sienkiewicz, Andrzej Krupienicz

2 (60) 2016 s. 201–207
201_2_60_2016.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.11

Fraza do cytowania: Czarnecka J, Olszewska E, Kobos E, Sienkiewicz Z, Krupienicz A Wiedza studentów na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Piel Pol. 2016;2(60):201–207. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.11

Wstęp. Wiedza na temat wirusowego zapalenia wątroby odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu infekcjom HCV oraz późnym powikłaniom WZW typu C. Zarówno niewiedza, jak i brak danych o zachorowaniu skutkują licznymi zakażeniami, co stanowi poważny problem epidemiologiczny. Cel. Celem pracy była ocena poziomu wiedzy studentów Uniwersytetu Warszawskiego (UW) i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Materiał i metody. W badaniu wzięło udział 200 losowo wybranych studentów (100 z UW i 100 z SGGW). Ich wiedzę zbadano za pomocą ankiety własnego autorstwa. Do oceny poziomu wiedzy ustalono kryteria ocen: 25% i mniej prawidłowych odpowiedzi – poziom wiedzy niedostateczny, 26% do 50% – dostateczny, 51% do 75% – dobry, 76% i więcej – bardzo dobry. Wyniki. W obu grupach badanych więcej było kobiet (74%) niż mężczyzn (26%). Wyższe średnie wartości prawidłowych odpowiedzi na temat WZW typu C uzyskali studenci z SGGW (śr. = 49,19, podczas gdy studenci z UW śr. = 45,00). Najlepszy jednostkowy wynik prawidłowych odpowiedzi na SGGW wyniósł 87,50%, natomiast na UW – 81,25%. Wnioski. Wiedza studentów obu uczelni klasyfikuje się na poziomie dostatecznym, przy czym studenci SGGW mają nieco lepsze rozeznanie w tej dziedzinie niż ich koledzy z UW. Swoją wiedzę na temat WZW typu C studenci oceniają na poziomie niedostatecznym. Wykazują również chęć podniesienia swojej wiedzy.

Słowa kluczowe: wirusowe zapalenie wątroby, zakażenie HCV, profilaktyka, wiedza.