Problemy pielęgnacyjne pojawiające się w procesie gojenia ran nowotworowych

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Dorota Bitiucka, Regina Sierżantowicz

2 (60) 2016 s. 241–246
Kliknij aby wrócić do spisu treści
241_2_60_2016.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.18

Fraza do cytowania: Bitiucka D, Sierżantowicz R Problemy pielęgnacyjne pojawiające się w procesie gojenia ran nowotworowych. Piel Pol. 2016;2(60):241–246. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.18

Rana przewlekła jest rodzajem rany, pozostającej w ciągłej fazie zapalnej, upośledzającej regenerację i odbudowę anatomicznej oraz fizjologicznej spójności. Charakteryzuje się niedostatecznym gojeniem mimo stosownego leczenia przez długi okres. Szereg czynników ogólnoustrojowych i czynników miejscowych utrudnia proces gojenia się rany. Rany nowotworowe, powstające na skutek rozsiewu nowotworowego w organizmie człowieka, i związane z nimi głębokie uszkodzenia tkanki skórnej powodują wiele problemów pielęgnacyjnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: znaczny wysięk z rany i fetor wydobywający się z rany, krwawienie z rany, ryzyko wystąpienia zaburzeń wodno-elektrolitowych, postępujący ból oraz problemy psychiczne związane z oszpeceniem ciała. Celami pracy były: próba oceny rozpoznania najczęstszych problemów pielęgnacyjnych pacjenta z raną nowotworową oraz ukazanie działań pielęgniarskich zmniejszających dolegliwości chorego. Dokonano także krytycznej analizy literatury.

Słowa kluczowe: rana nowotworowa, problemy pielęgnacyjne, materiały opatrunkowe, holistyczny model opieki pielęgniarskiej.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone