Maia Stanisławska-Kubiak, Ewa Mojs, Rafał W. Wójciak

4 (50) 2013 s. 319–323
319_4_50_2013.pdf

Fraza do cytowania: Stanisławska-Kubiak M, Mojs E, Wójciak RW Rodzina jako środowisko kształtujące zachowania zdrowotne dzieci z cukrzycą typu 1. Piel Pol. 2013;4(50):319–323.

Analiza danych epidemiologicznych wskazuje na stały wzrost zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1. Proces leczenia jest skomplikowany i wymagający od dziecka wielu umiejętności. Diabetolodzy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie wspomagać proces leczenia dzieci i młodzieży, aby nie dochodziło do wczesnych powikłań. Aby osiągnąć prawidłowe wyrównanie glikemiczne, potrzebna jest współpraca chorego dziecka i jego rodziny z zespołem diabetologicznym. Rodzina może zarówno być czynnikiem ryzyka dla dziecka, jak i wspierać dziecko w zachowaniach prozdrowotnych. Niniejszy artykuł przedstawia, w oparciu o podejście systemowe, wybrane trudności towarzyszące budowaniu konstruktywnych zachowań zdrowotnych w grupie dzieci chorujących na cukrzycę typu 1.

Słowa kluczowe: dziecko, rodzina, cukrzyca typu 1, czynniki ryzyka, zachowania prozdrowotne.