Hanna Starosta, Dariusz Wawrzyniak, Michał Szarycz, Olga Wawrzyniak

3 (61) 2016 s. 353–359
353_3_61_2016.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.31

Fraza do cytowania: Starosta H, Wawrzyniak D, Szarycz M, Wawrzyniak O Ocena działań pielęgnacyjnych i leczniczych prowadzonych przez rodziców u dziecka z atopowym zapaleniem skóry. Piel Pol. 2016;3(61):353–359. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.31

Wstęp. Atopowe zapalenie skóry jest procesem chorobowym obejmującym naskórek oraz skórę właściwą. Ma charakter nawrotowy. Cechą charakterystyczną jest typowe rozmieszczenie zmian, a także niezwykle nasilony świąd. Etiologia tego schorzenia nie jest do końca poznana. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która poprzez nieprzyjemne i męczące objawy jest bardzo uciążliwa i stresująca, zarówno dla chorującego dziecka, jak i dla jego rodziców. Cel. Celem pracy była ocena działań pielęgnacyjnych oraz leczniczych prowadzonych przez rodziców dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry. Materiał i metody. Materiałem wykorzystanym do badań były odpowiedzi na pytania zamknięte zawarte w autorskim kwestionariuszu ankiety. W badaniu wzięło udział 55 rodziców dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry. Wyniki. Wykształcenie, miejsce zamieszkania, status materialny oraz wychowywanie dziecka samotnie bądź z małżonkiem mają statystycznie istotny wpływ na poziom wiedzy rodziców, natomiast wiek rodziców, przypadki atopii w rodzinie, liczba posiadanych dzieci oraz aktywność zawodowa rodziców nie mają statystycznie istotnego wpływu na poziom ich wiedzy. Wnioski. Im wyższy jest poziom wiedzy rodziców chorego dziecka, tym lepiej potrafią oni zadbać o prawidłową pielęgnację skóry oraz uniknąć powikłań związanych z leczeniem lub złagodzić te powikłania.

Słowa kluczowe: atopowe zapalenie skóry, domowa opieka pielęgnacyjna, wiedza o zdrowiu.