Specyfika opieki nad nieletnim pacjentem w oddziale chirurgii dziecięcej

Małgorzata Kazimierczak, Barbara Grzymała-Turzańska, Agnieszka Kobiołka

3 (61) 2016 s. 403–414
403_3_61_2016.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.38

Fraza do cytowania: Kazimierczak M, Grzymała-Turzańska B, Kobiołka A Specyfika opieki nad nieletnim pacjentem w oddziale chirurgii dziecięcej. Piel Pol. 2016;3(61):403–414. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.38

Wstęp. Współczesny postęp w medycynie nakłada na personel medyczny obowiązek zaspokajania wszystkich potrzeb hospitalizowanego w oddziale chirurgii dziecięcej dziecka, podejścia holistycznego do jego choroby i pomocy w rozwiązywaniu jego problemów. Cel. Wskazanie roli, jaką odgrywa personel medyczny w procesie opieki nad dzieckiem leczonym w oddziale chirurgii dziecięcej. Porównano ocenę pracy własnej personelu z opiniami wystawionymi przez rodziców i dzieci. Materiał i metody. W badaniu posłużono się ankietami skierowanymi do każdej z badanych grup: 24 osób personelu medycznego, 63 opiekunów i wybranej grupy 33 hospitalizowanych dzieci w wieku od 14 do 18 lat. Rodziców oraz dzieci zapytano o poziom opieki pielęgniarskiej i lekarskiej, poczucie bezpieczeństwa, respektowanie ich praw podczas pobytu w szpitalu. Badanie przeprowadzono na Oddziale Chirurgii Dziecięcej w Gliwickim Centrum Medycznym w okresie od lutego do kwietnia 2015 r. Wyniki i wnioski. Ogólna ocena opieki świadczonej przez personel medyczny dokonana przez dzieci i ich opiekunów była wysoka. Oczekiwali oni od personelu medycznego, obok profesjonalizmu i fachowości, również życzliwości, zrozumienia i wsparcia, a po zakończeniu leczenia – wskazówek odnośnie samoopieki w domu. Respondenci wskazali deficyty w zakresie informowania dzieci o sposobie leczenia, prawach podczas pobytu w szpitalu oraz możliwości decydowania o wykonaniu danego zabiegu. Personel nie wykazywał cech wypalenia zawodowego. Opiekunowie i dzieci wysoko ocenili poziom wsparcia otrzymanego ze strony personelu, jego fachowość i zaangażowanie w opiekę i leczenie dzieci.

Słowa kluczowe: chirurgia dziecięca, opieka medyczna, prawa pacjenta, wsparcie.