Opinia położnych na temat możliwości swobodnego praktykowania w zawodzie

Dorota Fryc, Dorota Ćwiek, Agata Daszkiewicz, Katarzyna Szymoniak, Jacek Rudnicki

4 (62) 2016 s. 513–518
513_4_62_2016.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.51

Fraza do cytowania: Fryc D, Ćwiek D, Daszkiewicz A, Szymoniak K, Rudnicki J Opinia położnych na temat możliwości swobodnego praktykowania w zawodzie. Piel Pol. 2016;4(62):513–518. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.51

Cel. Poznanie opinii położnych z województwa zachodniopomorskiego na temat możliwości swobodnego praktykowania w zawodzie w ramach obowiązującego w Polsce ustawodawstwa zawodowego. Materiał i metody. Badaniami objęto 115 położnych czynnych zawodowo na terenie województwa zachodniopomorskiego. Badania przeprowadzone były od 1.10.2009 do 30.06.2010 roku. Wyniki. Większość ankietowanych położnych – bez względu na staż pracy – uważała, że zawód, który wykonuje, jest ustawowo samodzielny. Opinię taką wyraziło łącznie 73,04% badanych położnych. Wśród trudności stanowiących realną przeszkodę w samodzielnym praktykowaniu w zawodzie ankietowane położne najczęściej wskazywały: nieznajomość przez środowisko medyczne samodzielnych kompetencji położnej tj. 49,57%, brak spójnych uregulowań prawnych – 46,09% badanych. Stosunkowo często podawano powody, takie jak: niewystarczające wyposażenie w aparaturę medyczną – 41,74%, niemożność wypisywania recept – 40,87%, a także niemożność współpracy na partnerskich warunkach z innymi podmiotami ochrony zdrowia – 40,87% respondentek. Wnioski. Korzystnym rozwiązaniem wydaje się stworzenie programów edukacyjnych skierowanych do pracowników ochrony zdrowia o ustawowych kompetencjach położnych, jak również szkolenie z zakresu samodzielnych kompetencji położnych w uczelniach medycznych w trakcie nauczania przeddyplomowego i podyplomowego. Należałoby przeprowadzić dogłębną analizę obowiązujących przepisów prawnych zarówno nadrzędnych w stosunku do ustawodawstwa położnych, jak i tych bezpośrednio dotyczących profesji.

Słowa kluczowe: położna, kompetencje zawodowe, opieka okołoporodowa.