Weronika Kiłoczko, Hanna Grabowska

4 (62) 2016 s. 602–605
602_4_62_2016.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.68

Fraza do cytowania: Kiłoczko W, Grabowska H Możliwości zastosowania klasyfikacji ICNP® w opiece nad pacjentem z chorobą Leśniowskiego-Crohna – studium przypadku. Piel Pol. 2016;4(62):602–605. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2016.68

Wprowadzenie. Istotę choroby Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) stanowi stan zapalny, który może obejmować każdy z odcinków przewodu pokarmowego. Pierwsze objawy pojawiają się głównie u osób młodych, między 15 a 25 rokiem życia. Poza symptomami ze strony przewodu pokarmowego u chorych pojawić się mogą również objawy wywodzące się z innych układów i narządów. Cel. Celem niniejszej pracy było sformułowanie planu opieki pielęgniarskiej nad pacjentem z chorobą Leśniowskiego-Crohna, z wykorzystaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej. Materiał i metody. W pracy posłużono się metodą indywidualnego przypadku oraz analizą piśmiennictwa. Badanie zostało prze- prowadzone w grudniu 2015 roku w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na jego przeprowadzenie uzyskano pisemną zgodę pacjenta. Wyniki. W procesie pielęgnowania chorego wykorzystano frazy opisujące „gotowe” diagnozy i interwencje pielęgniarskie zawarte w Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej ICNP®. W planie opieki uwzględniono diagnozy pielęgniarskie: ból brzucha, zaburzona defekacja, zaburzona integralność skóry, nudności, brak apetytu, ryzyko niedowagi, niepokój, brak wiedzy o chorobie/ brak wiedzy o reżimie diety, zmęczenie. Wnioski. Propozycja planu opieki pielęgniarskiej nad pacjentem z chorobą Leśniowskiego-Crohna, bazująca na terminologii referencyjnej ICNP, w pełni odzwierciedla kluczowe problemy chorego i zakres podejmowanych przez pielęgniarki interwencji.

Słowa kluczowe: diagnoza pielęgniarska, klasyfikacja, opieka pielęgniarska, choroba Leśniowskiego-Crohna.