Poziom wiedzy chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit o chorobie i stylu życia

Lucyna Gacek, Grażyna Bączyk, Beata Skokowska, Anna Bielawska, Rozalia Brzezińska

1 (63) 2017 s. 20–27
20_1_63_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.2

Fraza do cytowania: Gacek L, Bączyk G, Skokowska B, Bielawska A, Brzezińska R Poziom wiedzy chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit o chorobie i stylu życia. Piel Pol. 2017;1(63):20–27. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.2

Wstęp. W zakres nieswoistych zapaleń jelit wchodzą przede wszystkim dwie jednostki chorobowe: wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Są to choroby przewlekłe, nieuleczalne, z okresami zaostrzeń i remisji, o niewyjaśnionej etiologii. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się w różnym wieku, coraz częściej dotyczą dzieci i młodzieży. Zachorowanie na jedną z chorób wpływa znacząco na dalsze życie człowieka. Cel. Celem pracy było poznanie poziomu wiedzy chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit o własnej chorobie i preferowanym stylu życia. Materiał i metoda. Grupę badaną stanowiło 67 chorych leczonych z powodu nieswoistych zapaleń jelit. W badaniu wykorzystano kwestionariusz własnego autorstwa zawierający 38 pytań. Część pierwsza dotyczyła danych ogólnych, tj. rozpoznania lekarskiego, płci, wieku, wykształcenia, sytuacji zawodowej, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, sytuacji materialnej/finansowej, czasu trwania choroby. Kolejne pytania odnosiły się do wiedzy i zainteresowania ankietowanych własną chorobą. Pytania dotyczyły stylu życia i codziennych sytuacji życiowych: sposobu odżywiania, stosowanych używek, relacji z otoczeniem, sfery seksualnej, aktywności ruchowej i spędzania czasu wolnego. Materiał badawczy opracowano statystycznie. Wyniki. Badani z nieswoistymi chorobami jelit mają wystarczającą wiedzę na temat własnej choroby, w tym objawów klinicznych, czynników zaostrzających objawy chorobowe oraz metod leczenia. Istnieje potrzeba ciągłego edukowania pacjentów w zakresie zalecanego dla chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit stylu życia z uwzględnieniem leczenia dietetycznego i szkodliwości stosowania używek. Wnioski. Pełna i zadowalająca wiedza pacjentów na temat aspektów klinicznych choroby, czynników zaostrzających przebieg choroby oraz zdrowego stylu życia może przyczynić się do kontrolowania swojego stanu zdrowia, a tym samym – do poprawy jakości i satysfakcji z życia.

Słowa kluczowe: pacjent, nieswoiste zapalenia jelit, poziom wiedzy, styl życia.