Ewa Kądalska, Halina Zmuda-Trzebiatowska

1 (63) 2017 s. 69–76
69_1_63_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.9

Fraza do cytowania: Kądalska E, Zmuda-Trzebiatowska H Analiza przydatności szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej oraz wykorzystania kwalifikacji specjalistów w celu zapewnienia jakości opieki paliatywno-hospicyjnej. Piel Pol. 2017;1(63):69–76. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.9

Wstęp. Działania mające na celu poprawę dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych w obszarze opieki paliatywno-hospicyjnej wymagają wykorzystania specjalistycznych kwalifikacji kadry pielęgniarskiej. Cel. Analiza przydatności szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej oraz możliwości praktycznego wykorzystania nabytych specjalistycznych kwalifikacji – opinie specjalistów w tej dziedzinie. Materiał i metody. W badaniu ankietowym udział wzięło 184 specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, pochodzących z sześciu województw. Do analizy statystycznej wyników badań wykorzystano program SPSS Statistics 22.0. Wyniki. Większość badanych podkreśliła przydatność szkolenia specjalizacyjnego (93%), zwłaszcza w zakresie zdobycia doświadczenia zawodowego (57,1%), uprawnień do samodzielnego wykonywania określonych świadczeń zdrowotnych (55,9%). Ukończona specjalizacja wpływa na lepszą jakość pracy (73,9%), większą fachowość i biegłość w wykonywaniu czynności zawodowych oraz wysoką sprawność działania pielęgniarek (64,1%). Zapewnia też satysfakcję i prestiż (55%). Korzyści te częściej dostrzegały specjalistki pracujące w hospicjum domowym (p = 0,03). Niektórzy badani podali, że wykonują specjalistyczne świadczenia wymagające dodatkowych uprawnień, związane głównie z udziałem w obserwacji i terapii bólu przewlekłego oraz oceną jakości życia chorego. Wnioski. Według specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej podniesienie kwalifikacji skutkuje satysfakcją osobistą i uznaniem społecznym. Niektórzy respondenci podkreślali poprawę efektywności opieki nad chorymi. Największą samodzielnością zawodową cechują się pielęgniarki w hospicjum domowym i stacjonarnym, ale wysokie kwalifikacje tej kadry nie są w pełni wykorzystywane.

Słowa kluczowe: specjaliści, pielęgniarstwo opieki paliatywnej.