Ocena poziomu wiedzy studentów pielęgniarstwa na temat cukrzycy typu II

Iwona Janeczek, Małgorzata Machaj, Mariusz Panczyk, Zofia Sienkiewicz, Joanna Gotlib

2 (64) 2017 s. 209–219
209_2_64_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.26

Fraza do cytowania: Janeczek I, Machaj M, Panczyk M, Sienkiewicz Z, Gotlib J Ocena poziomu wiedzy studentów pielęgniarstwa na temat cukrzycy typu II. Piel Pol. 2017;2(64):209–219. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.26

Wstęp. Powikłania cukrzycy stanowią obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów i inwalidztwa na świecie, dlatego też edukowanie pacjentów jest jednym z najważniejszych zadań pielęgniarki w opiece nad pacjentami z cukrzycą. Cel. Celem pracy była próba oceny poziomu wiedzy studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat cukrzycy typu II. Materiał i metody. Badaniami objęto 101 studentów pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W pracy zastosowano metodę sondażu diagnostycznego – kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji. Do obliczeń statystycznych wykorzystano test chi-kwadrat. Wyniki. Większość studentów posiada ogólną wiedzę o cukrzycy, jednak nie jest ona wystarczająca do prawidłowej opieki i edukacji chorych z cukrzycą typu II. Niski jest poziom wiedzy dotyczącej wprowadzania insuliny do leczenia cukrzycy typu II oraz sposobu jej wstrzykiwania. Ponadto studenci pielęgniarstwa nie przywiązują istotnej uwagi do wpływu tytoniu i alkoholu na organizm osób chorych na cukrzycę. Wnioski. Studenci pielęgniarstwa posiadają ogólną wiedzę o czynnikach ryzyka choroby, a także o znaczeniu diety i stylu życia w jej leczeniu, jednakże szczegółowy poziom wiedzy o cukrzycy jest niewystarczający do realizacji prawidłowej opieki i edukacji pacjentów z cukrzycą typu II. Różnicująco na poziom wiedzy wpływa posiadanie w rodzinie osoby chorej na cukrzycę. Zaznacza się wyraźna potrzeba zwiększenia edukacji na rzecz cukrzycy w grupie studentów pielęgniarstwa. SŁOWA KLUCZOWE: efekty kształcenia, studenci, pielęgniarstwo, cukrzyca typu II.

Słowa kluczowe: efekty kształcenia, studenci, pielęgniarstwo, cukrzyca typu II.