Andrzej Nowicki, Paulina Farbicka, Katarzyna Anczura

2 (64) 2017 s. 246–253
246_2_64_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.32

Fraza do cytowania: Nowicki A, Farbicka P, Anczura K Wiedza uczennic technikum i absolwentek studiów wyższych z zakresu profilaktyki i leczenia raka szyjki macicy. Piel Pol. 2017;2(64):246–253. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.32

Cel. Ocena stanu wiedzy i potrzeb edukacyjnych młodzieży technikum i absolwentek studiów wyższych na temat profilaktyki i leczenia raka szyjki macicy. Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w Technikum nr 3 w Zielonej Górze i wśród absolwentek Uniwersytetu Zielonogórskiego. Łącznie przebadano 220 respondentek. Do badania wykorzystano autorski kwestionariusz składający się z 28 pytań. Wyniki. Ankietowane uczennice i absolwentki nie miały dostatecznej wiedzy na temat zachorowalności i śmiertelności kobiet na raka szyjki macicy w Polsce. Właściwie odpowiedziało odpowiednio 27% i 31% oraz 47% i 19% z nich. Wiedza badanych na temat profilaktyki i leczenia raka była zróżnicowana. Uczennice i absolwentki posiadały wiedzę na temat zakażenia HPV odpowiednio na poziomie 98% i 57%, znały objawy raka (74% i 39%) oraz wiedziały, co to jest badanie cytologiczne – 83% uczennic i 39% absolwentek. Według badanych edukacja na temat raka jest niewystarczająca. Tak odpowiedziało 71% uczennic i 68% absolwentek. Wnioski. Ogólny poziom wiedzy młodych kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy jest zaledwie dostateczny. Uczennice technikum znacząco więcej wiedzą na temat epidemiologii, profilaktyki i czynników ryzyka raka szyjki macicy niż absolwentki szkoły wyższej. Młode kobiety mają świadomość ograniczonej wiedzy na temat raka szyjki macicy i wszystkie deklarują potrzebę edukacji na ten temat w ramach zajęć przed- i podyplomowych.

Słowa kluczowe: profilaktyka, rak szyjki macicy, potrzeby edukacyjne.