Oktawia Kościńska, Beata Sokół-Leszczyńska, Piotr Leszczyński, Grażyna Młynarczyk

3 (65) 2017 s. 443–449
443_3_65_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.59

Fraza do cytowania: Kościńska O, Sokół-Leszczyńska B, Leszczyński P, Młynarczyk G Wiedza studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pielęgniarstwa na temat pobierania krwi do badań bakteriologicznych. Piel Pol. 2017;3(65):443–449. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.59

Cel. Ocena, jaką wiedzę na temat patomechanizmu i objawów zakażenia łożyska naczyniowego oraz przygotowania do pobierania i przesyłania próbek krwi do badań bakteriologicznych mają studenci Wydziału Nauki o Zdrowiu kierunku pielęgniarstwo. Materiał i metody. W badaniu uczestniczyło łącznie 120 studentów kierunku pielęgniarstwo: 2. i 3. roku studiów stacjonarnych I stopnia, 1. i 2. roku studiów stacjonarnych II stopnia oraz studentów studiów I stopnia niestacjonarnych (tzw. pomostowych). Kwestionariusz został opracowany specjalnie na potrzeby tego badania. Studenci w ramach przedmiotów: mikrobiologia (studia I stopnia) i pielęgniarstwo epidemiologiczne (studia II stopnia) mieli w programie nauczanie teoretyczne pobierania krwi do badań bakteriologicznych. Wyniki. Z punktu widzenia mikrobiologa wyniki ankiety wykazały, że wiedza badanych studentów była w znacznym stopniu niewystarczająca, co bezpośrednio może być przyczyną istotnych błędów przedanalitycznych wpływających negatywnie na wynik badania. Wnioski. Uzyskane wyniki wskazują na potrzebę zmiany sposobu nauczania studentów oraz potwierdzają konieczność systematycznego szkolenia personelu pielęgniarskiego przez personel laboratorium mikrobiologicznego.

Słowa kluczowe: pobieranie próbek krwi, czas i warunki transportu, kształcenie.