Lucyna Boberek

3 (65) 2017 s. 518–528
518_3_65_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.71

Fraza do cytowania: Boberek L Doskonalenie struktury organizacyjnej szpitala klinicznego na przykładzie Polikliniki Uniwersyteckiej im. Agostina Gemellego w Rzymie. Piel Pol. 2017;3(65):518–528. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.71

Szpitale kliniczne, łącząc działalność usługową diagnostyczno- -leczniczą z działalnością dydaktyczną, naukową i badawczo-rozwojową, stanowią specyficzną grupę szpitali. W celu poprawy funkcjonowania tych szpitali poszukuje się sposobów na lepsze wykorzystanie ich potencjału. Jednym ze sposobów jest poprawa rozwiązań strukturalnych, czyli doskonalenie struktury organizacyjnej. Brak regulacji w zakresie rozwiązań strukturalnych w szpitalach klinicznych w Polsce skłonił autorkę do analizy struktury organizacyjnej Polikliniki Uniwersyteckiej im. Agostina Gemellego w Rzymie (Polikliniki Gemelli). Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie struktury organizacyjnej szpitala klinicznego na przykładzie Polikliniki Gemelli i podjęcie próby określenia kierunków dalszego doskonalenia oraz wskazanie przesłanek dla zastosowania doświadczeń Polikliniki Gemelli w szpitalach klinicznych w Polsce. Analiza struktury organizacyjnej Polikliniki Gemelli została przeprowadzona na podstawie źródeł internetowych i poprzez obserwację uczestniczącą. Wg koncepcji astońskiej ocena struktury organizacyjnej powinna być dokonywana w pięciu wymiarach: specjalizacja, konfiguracja, standaryzacja, centralizacja i formalizacja. Dla potrzeb niniejszego artykułu dokonano oceny w dwóch wymiarach: konfiguracja i centralizacja. Struktura Polikliniki Gemelli ma charakter hybrydowy i charakteryzuje się wysokim stopniem decentralizacji. Dalsze doskonalenie struktury Polikliniki Gemelli powinno dotyczyć poprawy koordynacji współpracy z Uniwersytetem Sacro Cuore i Instytutem Toniolo, tworzącymi Fundację Polikliniki Gemelli nadzorującą i kontrolującą ten szpital kliniczny. Szpitale kliniczne w Polsce mogą skorzystać z doświadczeń Polikliniki Gemelli przede wszystkim w obszarze łączenia struktury szpitalnej ze strukturą uniwersytecką, poprzez tworzenie struktur kompleksowych. Duże szpitale kliniczne w Polsce mogłyby skorzystać z rozwiązania polegającego na utworzeniu w strukturze organizacyjnej dwóch odrębnych pionów: pionu dyrektora ds. klinicznych oraz pionu dyrektora ds. medycznych. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na lepszą realizację zadań specyficznych dla szpitali klinicznych.

Słowa kluczowe: struktura organizacyjna, doskonalenie struktury organizacyjnej, szpital kliniczny.