Mariusz Jaworski, Agata Tomala, Mariusz Panczyk, Mirosława Maria Adamus

4 (66) 2017 s. 579–587
579_4_66_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.77

Fraza do cytowania: Jaworski M, Tomala A, Panczyk M, Adamus MM Rola wieku i poziomu ekstrawersji w kształtowaniu wybranych kompetencji społecznych studentek położnictwa. Piel Pol. 2017;4(66):579–587. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.77

Cel. Celem pracy była charakterystyka studentek położnictwa pod względem poziomu kompetencji społecznych, takich jak: empatia i umiejętność pracy z emocjami, asertywność w sytuacji konfliktów oraz umiejętności komunikacji. Przeprowadzone badanie było także próbą określenia roli, jaką pełni wiek oraz poziom ekstrawersji w kształtowaniu tych kompetencji. Materiał i metody. Grupę osób badanych stanowiło celowo wybranych 228 studentek położnictwa. Do oceny kompetencji społecznych wykorzystano Kwestionariusz Kompetencji Społecznych Położnych (KKSP). Natomiast Kwestionariusz Osobowości NEO-FFI był zastosowany do oceny poziomu ekstrawersji. Wyniki. Studentki położnictwa istotnie statystycznie różniły się w zależności od roku studiów pod względem poziomu umiejętności komunikacyjnych. Takich różnic nie odnotowano w przypadku empatii oraz umiejętności asertywnego rozwiązywania konfliktów. Wiek studentek istotnie korelował z poziomem ich umiejętności komunikacyjnych. Dodatkowo, omawiana zależność była szczególnie obserwowana u badanych z niskim oraz przeciętnym nasileniem empatii. Kluczową rolę w nabywaniu kompetencji komunikacyjnych i asertywnych miało nasilenie ekstrawersji. Wnioski. Uzyskane dane wskazują na konieczność stosowania zindywidualizowanych form kształcenia, co umożliwi efektywne nabywanie kompetencji społecznych przez studentki położnictwa, zwłaszcza umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej i zachowań asertywnych.

Słowa kluczowe: empatia, położnictwo, komunikacja, ekstrawersja, kompetencje społeczne.