Wiedza studentów pielęgniarstwa na temat grypy

Katarzyna Bojar, Jarosława Belowska, Lucyna Iwanow, Mariusz Panczyk, Aleksander Zarzeka, Ilona Cieślak, Zofia Kwiatkowska, Joanna Gotlib

4 (66) 2017 s. 612–617
612_4_66_2017.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.82

Fraza do cytowania: Bojar K, Belowska J, Iwanow L, Panczyk M, Zarzeka A, Cieślak I, Kwiatkowska Z, Gotlib J Wiedza studentów pielęgniarstwa na temat grypy. Piel Pol. 2017;4(66):612–617. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2017.82

Wstęp. Grypa jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych, a ze względu na jej powszechne występowanie stanowi aktualne i realne zagrożenie zdrowia i życia ludzi na całym świecie Cel. Ocena wiedzy studentów I i II roku studiów kierunku pielęgniarstwo Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat grypy. Materiał i metody. Badaniem objęto 120 studentów pielęgniarstwa (115 kobiet, 5 mężczyzn). Wśród badanej grupy znalazło się 57 studentów I roku studiów oraz 63 studentów II roku. Średnia wieku badanej grupy wyniosła 25,72 lat, a najczęściej deklarowany czas pracy zawodowej wynosił poniżej roku. Wyniki. Najwięcej respondentów oceniło własną wiedzę na temat grypy jako dobrą (4) lub dość dobrą (3,5). Średnia samooceny wiedzy na temat grypy w badanej grupie wyniosła ok. 3,68. Przeważająca liczba ankietowanych nie zaszczepiła się przeciw grypie w ówczesnym sezonie epidemicznym 2015/2016. Ponad trzy czwarte badanej grupy nie szczepiło się wcale w ciągu ostatnich 5 lat. Wnioski. 1) W badanej grupie wiedza studentów pielęgniarstwa na temat grypy jest niewystarczająca. 2) Przeważająca większość badanych studentów nie szczepi się przeciw grypie. 3) Występuje konieczność poszerzenia tematyki dotyczącej grypy w kształceniu studentów pielęgniarstwa oraz promowania szczepień przeciw grypie.

Słowa kluczowe: profilaktyka grypy, wiedza, studenci.