Realizacja szczepień ochronnych u dzieci do drugiego roku życia

Anna Katarzyna Kędzierska, Małgorzata Ochman-Zawilińska, Joanna Owsianowska, Katarzyna Kowalczyk, Sylwia Wieder-Huszla, Katarzyna Grabowiecka, Anna Jurczak

3 (73) 2019 s. 252–257
252_3_73_2019.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.33

Fraza do cytowania: Kędzierska AK, Ochman-Zawilińska M, Owsianowska J, Kowalczyk K, Wieder-Huszla S, Grabowiecka K, Jurczak A Realizacja szczepień ochronnych u dzieci do drugiego roku życia. Piel Pol. 2019;3(73):252–257. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2019.33

Wstęp. W Polsce szczepienia odbywają się w podmiotach leczniczych i prowadzone są przez lekarzy, pielęgniarki i położne. Osoby, które przebywają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej powyżej 3 miesięcy mają obowiązek poddać się szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych. Cel. Celem pracy było określenie czynników decydujących o realizacji zalecanych szczepień ochronnych u dzieci do 2 roku życia. Materiał i metody. W badaniu uczestniczyło 300 respondentów (rodziców dzieci do drugiego roku życia) 91% kobiet i 9% mężczyzn. Badania przeprowadzono w poradniach pediatrycznych i lekarza rodzinnego na terenie miasta Szczecin. W badaniach wykorzystano kwestionariusz autorskiej ankiety zawierającej dane socjodemograficzne oraz pytania z zakresu szczepień ochronnych. Wyniki. Ponad 78,67% badanych rodziców podało, że ich dziecko jest szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych. Zaobserwowano, że liczba posiadanych dzieci nie miała istotnego wpływu na realizację szczepień ochronnych. Według zdecydowanej większości (82%) rodziców szczepionki nieobowiązkowe, nierefundowane powinny być ujęte w kalendarzu szczepień. Ponad połowa (61,67%) badanych deklaruje, że nie korzysta ze szczepionek obowiązkowych, tylko kupuje szczepionki wieloskładnikowe, uzasadniając swoja decyzje mniejszą ilością dodatkowych substancji konserwujących. Wnioski. 1) Rodzice chętnie poszerzają obowiązkowy kalendarz szczepień ochronnych o szczepienia zalecane. 2) Rodzice dostrzegają korzyści wynikające ze stosowania zalecanych szczepień ochronnych. 3) Wystąpienie odczynów poszczepiennych u dziecka determinuje decyzję rodziców o podejmowanych działaniach profilaktycznych w zakresie obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych.

Słowa kluczowe: szczepienia ochronne, odczyny poszczepienne, rodzice, wiedza.