Opinia rodziców na temat odmowy wykonania szczepień ochronnych u dzieci

Katarzyna Szymoniak, Daria Cholewa, Dorota Fryc, Dorota Ćwiek

3 (77) 2020 s. 159–165
159_3_77_2020.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2020.18

Fraza do cytowania: Szymoniak K, Cholewa D, Fryc D, Ćwiek D Opinia rodziców na temat odmowy wykonania szczepień ochronnych u dzieci. Piel Pol. 2020;3(77):159–165. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2020.18

Wstęp. Szczepienia ochronne są najbardziej skutecznym oraz najtańszym sposobem zwalczania oraz zapobiegania chorobom zakaźnym. Uniemożliwiają rozwój powikłań oraz ograniczają rozprzestrzenianie się infekcji. Na przestrzeni lat obserwuje się znaczny rozwój i wzrost profilaktyki chorób poprzez wprowadzanie programów ochronnych szczepień – zalecanych oraz obowiązkowych. Cel. Celem pracy było poznanie opinii rodziców na temat odmowy wykonania szczepień ochronnych u dzieci. Materiał i metody. Badaniem objęto 100 pacjentów oddziału położniczego w SSZOZ „Zdroje” w Szczecinie. Do badań wykorzystano autorską ankietę, z zastosowaniem sondażu diagnostycznego. Wyniki badań wykonano za pomocą programu R, wersja 3.4.3. R Core Team (2017). Wyniki. Spośród 100 respondentów jedynie 12,0% uważało, że szczepienia ochronne wykonywane u dzieci nie są potrzebne. Wykazano, że 32,0% rodziców nie zapoznało się w ogóle z obowiązującym kalendarzem szczepień. Większa część respondentów nie wykonuje dodatkowych, zalecanych szczepień u swoich dzieci (61,0%). Ponad połowa badanych (60,0%) obawia się szczepień ochronnych. Nieco więcej niż połowa ankietowanych rezygnuje ze szczepień refundowanych i kupuje szczepionki (52,0%). Jednym z głównych źródeł wiedzy rodziców na temat szczepień ochronnych jest lekarz, pielęgniarka, położna oraz Internet (po 81,0%). Większa część ankietowanych (53,0%) uważała, iż powinno się nanieść kary na opiekunów, którzy nie szczepią swoich dzieci. Wnioski. 1) Poziom wiedzy rodziców na temat chorób zakaźnych oraz zasadności wykonywania szczepień ochronnych u dzieci ulega pogorszeniu z uwagi na wpływ nierzetelnych źródeł informacji. 2) Ważnym źródłem wiedzy na temat szczepień jest Internet, 3) Wskazane jest zintensyfikowanie i ukierunkowanie działań pracowników ochrony zdrowia w dysponowaniu rzetelną oraz wiarygodną wiedzą na temat szczepień ochronnych przekazywaną rodzicom.

Słowa kluczowe: szczepienia ochronne, dziecko, odmowa.