Anna Żeruń, Tomasz Piątek

4 (78) 2020 s. 225–230
225_4_78_2020.pdf

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2020.25

Fraza do cytowania: Żeruń A, Piątek T Wiedza studentów na temat mastektomii i wybranych metod rekonstrukcji piersi u pacjentek po mastektomii. Piel Pol. 2020;4(78):225–230. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2020.25

Wstęp. Utrzymująca się w Polsce tendencja wzrostowa zachorowalności na raka piersi wpłynęła na rozwój onkoplastyki. Jest to szczególnie ważne dla pacjentek po radykalnej mastektomii. Metody rekonstrukcji piersi są permanentnie poprawiane i udoskonalane. W związku z tym obecna i przyszła kadra medyczna powinna posiadać wiedzę na temat zabiegów odtwórczych piersi. Cel. Celem badania było poznanie poziomu wiedzy studentów kierunku pielęgniarstwo i położnictwo Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat mastektomii i wybranych metod rekonstrukcji piersi u pacjentek po mastektomii oraz porównanie wiedzy studentów obu tych kierunków. Materiał i metody. Badaniami objęto dogodnościową grupę studentów kierunków pielęgniarstwo (n = 106) i położnictwo (n = 102) studiów I i II stopnia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do oceny poziomu wiedzy użyto autorskiego kwestionariusza ankiety. Wyniki. Wiedza studentów kierunku pielęgniarstwo i położnictwo na temat wybranych metod rekonstrukcji piersi u pacjentek po mastektomii jest na takim samym poziomie. Niezależnie od wybranego kierunku studenci prezentują wyższy poziom wiedzy na temat mastektomii aniżeli na temat rekonstrukcji piersi. Wnioski. Wiedza studentów obu kierunków z zakresu rekonstrukcji piersi jest na niskim poziomie. Istnieje potrzeba uzupełnienia przedmiotowej wiedzy na ten temat w trakcie kształcenia przed- i podyplomowego.

Słowa kluczowe: ś, mastektomia, mammoplastyka, studenci, wiedza.