Rola rodziny w podejmowaniu decyzji o dawstwie narządów do transplantacji

Nina Woderska

1 (47) 2013 s. 7–11
7_1_47_2013.pdf

Fraza do cytowania: Woderska N Rola rodziny w podejmowaniu decyzji o dawstwie narządów do transplantacji. Piel Pol. 2013;1(47):7–11.

Wstęp. Wprowadzenie ustawy transplantacyjnej uregulowało prawne aspekty transplantacji narządów, pojawiły się jednak problemy natury etycznej i praktycznej wynikające z ustawowo przyjętej zasady zgody domniemanej. Efektem tego jest rozmowa lekarza z rodziną zmarłego i pytanie o znajomość woli zmarłego w sprawie oddania narządów do przeszczepu. Powstał więc program edukacyjny mający na celu szerzenie idei świadomego dawstwa ex mortuo. Program „Transplantacja jestem na TAK. Podziel się swoją decyzją” przeprowadzany był w wybranych placówkach szkolnych od 2008 roku. Cel. Celem podjętych badań było poznanie rezultatów programu, którym miała być rozmowa uczestników z rodziną i przekazanie jej informacji o zgodzie lub sprzeciwie na oddanie narządów po śmierci. Materiał i metody. Dane zostały zebrane od uczniów technikum, którzy uczestniczyli w programie (N = 69) oraz od tych, którzy nie uczestniczyli (N = 62). Do przeprowadzenia badania zastosowano autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki. Badania wykazały, iż doszło do spełnienia założenia określonego w celach programu.

Słowa kluczowe: transplantacja narządów, rodzina, zgoda domniemana.