Ostre niedokrwienie kończyn w następstwie zatoru lub zakrzepicy tętnic w przebiegu choroby COVID-19

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Aleksandra Sylwia Sarba, Jolanta Tomczak, Marcin Gabriel

3 (89) 2023 s. 85–90
Kliknij aby wrócić do spisu treści
85_3_89_2023.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2023.7

Fraza do cytowania: Sarba AS, Tomczak J, Gabriel M Ostre niedokrwienie kończyn w następstwie zatoru lub zakrzepicy tętnic w przebiegu choroby COVID-19. Piel Pol. 2023;3(89):85–90. DOI: http://dx.doi.org/10.20883/pielpol.2023.7

Ostre niedokrwienie kończyn (ONK) jest stanem gwałtownego zmniejszenia przepływu krwi w kończynie spowodowanym ostrą niedrożnością tętnicy obwodowej. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla ludzkiego organizmu, ponieważ w najgorszych wypadkach może skutkować utratą kończyny, a nawet życia. W trakcie trwania pandemii COVID-19 znacząco wzrosła liczba pacjentów z ONK. Jednym z wielu układów, na który oddziaływać może COVD-19 jest układ krwionośny. Wirus SARS-CoV-2 poprzez wniknięcie do ludzkiego organizmu, doprowadza do rozregulowania układu renina--angiotensyna-aldosteron, zainicjowania burzy cytokin oraz szeregu różnych procesów, przyczyniających się do powstawania mikro i makro zakrzepów. Rozpoznanie ONK określa się na podstawie objawów klinicznych, badania USG Dupplex Doppler, Angio-TK oraz DSA. Po stwierdzeniu ONK należy jak najszybciej przekazać pacjenta do wyspecjalizowanej jednostki, gdzie podjęte zostanie odpowiednie postępowanie. W zależności od ogólnego stanu pacjenta, lokalizacji anatomicznej i skali Rutherforda rozważa się leczenie wewnątrznaczyniowe lub chirurgiczne. Natychmiastowa i trafna ocena oraz dobrze przeprowadzona interwencja są kluczowe dla uratowania kończyny. Zwłoka lub błędy towarzyszące rozpoznaniu i leczeniu mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń niedokrwiennych. Celem artykułu jest podsumowanie aktualnego stanu wiedzy na temat wpływu choroby COVID-19 na występowanie ONK. Informacje zawarte w pracy mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości pracowników ochrony zdrowia w zakresie patogenezy, diagnostyki i leczenia ONK.

Słowa kluczowe: ostre niedokrwienie kończyn, COVID-19, wirus SARS-CoV-2, zakrzepica tętnicza, zaburzenia krzepnięcia krwi.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone