Nasilenie objawów menopauzy u kobiet w polsce i na świecie

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Karolina Kryś-Noszczyk, Danuta Podstawka, Marta Kowalska, Marlena Krawczyk, Urszula Łopuszańska, Marta Makara-Studzińska

2 (52) 2014 s. 123–129
Kliknij aby wrócić do spisu treści
123_2_52_2014.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Kryś-Noszczyk K, Podstawka D, Kowalska M, Krawczyk M, Łopuszańska U, Makara-Studzińska M Nasilenie objawów menopauzy u kobiet w polsce i na świecie. Piel Pol. 2014;2(52):123–129.

Cel. Zbadanie poziomu nasilenia typowych objawów menopauzy w grupie Polek w wieku menopauzalnym i porównanie występowania objawów menopauzy u kobiet z Polski i różnych regionów świata. Materiał i metody. Grupę badanych stanowiło 210 kobiet w wieku 44–65 lat, które przebywały na turnusie rehabilitacji w trzech placówkach ochrony zdrowia z terenu województwa śląskiego, warmińsko-mazurskiego oraz małopolskiego. Badanie zostało przeprowadzone od listopada 2013 roku do marca 2014 roku po uzyskaniu pozytywnej zgody Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Zestaw narzędzi badawczych składał się z ankiety własnego autorstwa – metryczki, oraz Skali Oceny Objawów Menopauzy (MRS). Wyniki i wnioski. W grupie badanych kobiet najwyższy poziom nasilenia dotyczył objawów psychologicznych. W tej grupie kobiety najczęściej zgłaszały nastrój depresyjny, problemy ze snem, drażliwość, wyczerpanie oraz lęk. Analiza szczegółowa wykazała, że pojedynczym objawem cechującym się najwyższym nasileniem w grupie badanych kobiet było uczucie dyskomfortu związanego ze stawami i mięśniami. Odczuwanie uciążliwych symptomów menopauzy obserwowane jest wśród kobiet na całym świecie, jednak poziom nasilenia objawów zależny jest od różnic kulturowych, społecznych, religijnych, etnicznych, indywidualnych. Istnieje pilna potrzeba kształtowania postaw prozdrowotnych w grupie kobiet w wieku menopauzalnym i edukacji w zakresie dostępnych terapii.

Słowa kluczowe: menopauza, uderzenia gorąca, depresja, zaburzenia seksualne.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone