Różnice w dojrzałości żywieniowej i wadze ciała (BMI) matek dzieci przedszkolnych ze względu na cechy socjodemograficzne

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Anna Najder, Adrianna Potocka

3 (53) 2014 s. 203–208
Kliknij aby wrócić do spisu treści
203_3_53_2014.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Najder A, Potocka A Różnice w dojrzałości żywieniowej i wadze ciała (BMI) matek dzieci przedszkolnych ze względu na cechy socjodemograficzne. Piel Pol. 2014;3(53):203–208.

Wstęp. Nadmiarowa waga stanowi narastający problem społeczny, dlatego dociekanie do jej źródeł znajduje się w centrum zainteresowania nie tylko badaczy. Cel. Celem pracy była weryfikacja, czy racjonalne odżywianie (RO) oraz dojrzałość psychospołeczna (DP) jako aspekty dojrzałości żywieniowej (DŻ) wiążą się ze wskaźnikiem BMI oraz czy istnieją różnice w poziomie DŻ i BMI ze względu na cechy socjodemograficzne, w tym region zamieszkania. Materiał i metody. W badaniach wykorzystano Kwestionariusz Dojrzałości Żywieniowej przeznaczony do oceny RO i DP. Badanie przeprowadzono wśród 400 kobiet (mieszkanek miast i wsi) z województw: lubuskiego, lubelskiego, pomorskiego, śląskiego oraz mazowieckiego. Wyniki i wnioski. Średnie BMI wśród przedstawicielek wszystkich badanych województw znajdowało się w normie. Wykazano, że im większa DP, tym mniejsze BMI (r = -0,19, p < 0,05), a RO rośnie z wiekiem (r = 0,12, p < 0,05). Wykazano istotne różnice w BMI między matkami na urlopie wychowawczym a matkami pracującymi (t = 2,11, df = 398, p < 0,05). Kobiety z województw mazowieckiego i pomorskiego charakteryzowały się największą DŻ, z województwa lubuskiego – najmniejszą. Mieszkanki województwa lubuskiego istotnie różniły się od respondentek pozostałych województw – były najmłodsze, o najniższych wynikach RO. Zróżnicowanie wyników w zakresie DŻ i BMI względem cech socjodemograficznych wskazuje, że problematyka masy ciała jest zagadnieniem wieloaspektowym. Na kształtowanie się otyłości wpływa złożony układ czynników psychologicznych i socjodemograficznych, których nie powinno się traktować niezależnie.

Słowa kluczowe: dojrzałość żywieniowa, BMI, otyłość, czynniki psychologiczne, czynniki socjodemograficzne.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone