Wsparcie społeczne rodzin dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów

Józefa Czarnecka, Ewa Kobos, Zofia Sienkiewicz, Karolina Niewczas, Andrzej Krupienicz

3 (53) 2014 s. 209–214
209_3_53_2014.pdf

Fraza do cytowania: Czarnecka J, Kobos E, Sienkiewicz Z, Niewczas K, Krupienicz A Wsparcie społeczne rodzin dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów. Piel Pol. 2014;3(53):209–214.

Wstęp. Wsparcie społeczne to problem, z jakim borykają się rodziny dzieci chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS). Cel. Celem pracy była analiza wsparcia społecznego rodzin dzieci chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Materiały i metody. W badaniu wzięło udział 100 rodziców dzieci chorujących na MIZS. Badania przeprowadzono na oddziale kliniki i polikliniki wieku rozwojowego w Instytucie Reumatologii. Analiza wyników statystycznych została przeprowadzona za pomocą pakietu statystycznego PQStat ver. 1.4.2.324. Zależności między zmiennymi analizowano, szacując współczynniki korelacji rangowych Spearmana oraz tau Kendalla. Wyniki. Z analizy przeprowadzonych badań wynika, iż większość ankietowanych nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia materialnego, rzeczowego czy społecznego. Najbliższa rodzina jest dla badanych najlepszym źródłem wsparcia. Stanowi ona oparcie w najcięższych momentach związanych z chorobą dziecka. Wnioski. Wychowanie dziecka chorego na MIZS ma zasadniczy wpływ na aktywności życia codziennego i kontakty społeczne. Najbardziej zadowalające jest wsparcie ze strony najbliższej rodziny. Wsparcie ze strony instytucji religijnych i wspólnot nie występuje, podobnie jak pomoc sąsiedzka. Niepokojący jest fakt, że grupa psychologów nie jest najczęściej wskazywana jako grupa udzielająca potrzebnego wsparcia. Im dłuższy jest okres trwania choroby dziecka, tym niżej oceniane jest wsparcie ze strony najbliższych żony/męża/partnera/ki.

Słowa kluczowe: wsparcie społeczne, rodzina, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.