Rekreacja ruchowa jako aspekt zdrowego stylu życia w opinii młodzieży

Ewa Szczepanowska, Lila Pławińska, Beata Korzeniewska

3 (53) 2014 s. 222–227
222_3_53_2014.pdf

Fraza do cytowania: Szczepanowska E, Pławińska L, Korzeniewska B Rekreacja ruchowa jako aspekt zdrowego stylu życia w opinii młodzieży. Piel Pol. 2014;3(53):222–227.

Wstęp. Dbałość o zdrowie i dobrą kondycję fizyczną stały się nie tylko modą, ale także stylem życia, którego przejawem są zachowania prozdrowotne, takie jak aktywność fizyczna. Przyczynia się ona do lepszej wydolności intelektualnej, zwiększonego poczucia własnej wartości, wiary w siebie i umiejętności pokonywania stresu. Cel. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie rodzaju zajęć rekreacji ruchowej preferowanych przez młodzież licealną. Ponadto – próba określenia źródeł informacji o możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego w miejscu zamieszkania, a także motywów i częstotliwości podejmowania rekreacji ruchowej przez uczniów. Materiał i metody. Badania przeprowadzono wśród 262 licealistów, w tym 142 dziewcząt i 120 chłopców, na terenie Stargardu Szczecińskiego w 2013 roku. W badaniach posłużono się metodą sondażu diagnostycznego na podstawie kwestionariusza ankiety. Zebrane odpowiedzi poddano analizie ilościowej, jakościowej i statystycznej z uwzględnieniem płci badanych. Wyniki i wnioski. Połowa badanych dziewcząt (50,0%) deklarowała podejmowanie aktywności ruchowej kilka razy w tygodniu, a co szósty licealista (16,7%) – codziennie. Licealiści najczęściej uzyskiwali informacje o możliwościach uprawiania rekreacji ruchowej w miejscu zamieszkania od znajomych (dziewczęta – 43,7%; chłopcy – 45,0%). Dziewczęta preferowały zespołowe gry sportowe (19,0%). Ponad jedna czwarta ich rówieśników wybierała piłkę nożną (28,3%). Analiza zebranych wypowiedzi potwierdziła postawione hipotezy badawcze. Ankietowani uczniowie uczestniczyli w rekreacji ruchowej będącej jednym z aspektów zdrowego stylu życia. Ponadto deklarowali oni chęć podejmowania aktywności fizycznej w przyszłości.

Słowa kluczowe: rekreacja ruchowa, młodzież, zdrowy styl życia.