Transformacja systemu ochrony zdrowia w Polsce w latach 1920–1999

Kliknij autora aby wyszukać wszystkie publikowane przez niego artykuły:
Paweł Grocki

4 (54) 2014 s. 332–336
Kliknij aby wrócić do spisu treści
332_4_54_2014.pdf
Cyfrowa wersja artykułu (plik PDF)

Fraza do cytowania: Grocki P Transformacja systemu ochrony zdrowia w Polsce w latach 1920–1999. Piel Pol. 2014;4(54):332–336.

Badania nad systemem ochrony zdrowia w Polsce, w literaturze przedmiotu definiowanego jako zespół osób i instytucji mających za zadanie zapewnienie opieki zdrowotnej ludności, wskazują, iż ewoluował on na przestrzeni lat, czerpiąc wzorce rozwiązań z innych państw. System ochrony zdrowia kilkukrotnie przechodził istotne zmiany strukturalne. Podstawowe zmiany miały na celu rozwinięcie bezpłatnej i powszechnej opieki zdrowotnej. Konieczność zmian wynikała z uwarunkowań ustrojowych, mających na celu podporządkowanie struktur lecznictwa organom państwa. Pomimo wielu prób przebudowy systemu, nie doprowadziły one do efektywnego funkcjonowania sektora ochrony zdrowia. Przyczyny złego stanu służby zdrowia były różne i wynikały z uwarunkowań ówczesnego systemu politycznego i ekonomicznego oraz niskiego poziomu życia i rozwoju państwa.

Słowa kluczowe: system ochrony zdrowia, bezpłatna i powszechna opieka zdrowotna, efektywne funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.



Copyright © 2024 Pielęgniarstwo Polskie. Wszelkie prawa zastrzeżone