Halina Cieślak, Barbara Knoff, Zofia Sienkiewicz

2 (56) 2015 s. 170–174
170_2_56_2015.pdf

Fraza do cytowania: Cieślak H, Knoff B, Sienkiewicz Z Rozpowszechnienie czynników ryzyka chorób układu krążenia wśród mieszkańców Warszawy. Piel Pol. 2015;2(56):170–174.

Wstęp. Choroby układu krążenia w najwyższym odsetku są zagrożeniem zdrowia i życia polskiego społeczeństwa. Z inicjatywy rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marka Krawczyka odbywa się corocznie piknik edukacyjny „Warszawski Uniwersytet Medyczny – Społeczeństwu Warszawy”, w trakcie którego warszawiacy mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich pozwalających między innymi na wczesną identyfikację czynników ryzyka chorób układu krążenia. Cel. Próba oceny występowania czynników ryzyka chorób układu krążenia wśród uczestników pikniku – mieszkańców Warszawy. Materiał i metody. Badania profilaktyczne przeprowadzono wśród mieszkańców Warszawy w trakcie corocznej imprezy edukacyjno- -naukowej „Warszawski Uniwersytet Medyczny – Społeczeństwu Warszawy”. Badania realizowano w dniu 25 maja 2014 roku w godzinach 9.30–17.00. W badaniu zastosowano metodę indywidualnych przypadków, techniką badawczą był arkusz zbiorczy wykonanych pomiarów dotyczący: stężenia glukozy, cholesterolu całkowitego, ciśnienia tętniczego, wzrostu i wagi ciała. Ponadto wśród badanych przeprowadzono wywiad dotyczący występowania nadciśnienia tętniczego, nałogu palenia tytoniu, nadwagi i otyłości. Wyniki. Najczęściej z badań profilaktycznych korzystały osoby zdrowe (prawie 72%). Na nadciśnienie tętnicze choruje około 28% osób, na cukrzycę 4%. Podczas badań ponad 43% osób miało podwyższone stężenie cholesterolu, 29% hiperglikemię, średnie wartości ciśnienia w badanej populacji było w granicach 135/81 mmHg. Nadmierna masa ciała występowała u 8% osób, a palenie tytoniu zadeklarowało ponad 10% badanych. Wnioski. Przebadane osoby chorują na: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hipercholesterolemię. Wśród osób, które wzięły udział w badaniach, wraz z wiekiem wzrastają wartości ciśnienia tętniczego. Wiek umiarkowanie wpływa na stężenie cholesterolu całkowitego. Palenie papierosów i nadmierna masa ciała u badanych osób występują w niższym odsetku niż w populacji ogólnej Polaków.

Słowa kluczowe: czynniki ryzyka chorób układu krążenia, badania profilaktyczne, Warszawski Uniwersytet Medyczny.