Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie – osiągnięcia, realizacje i nowe cele

Dorota Łuczka, Natalia Walicka, Elżbieta Olek

4 (42) 2011 s. 254–256

Fraza do cytowania: Łuczka D, Walicka N, Olek E Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie – osiągnięcia, realizacje i nowe cele. Piel Pol. 2011;4(42):254–256.

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie (PTP) to organizacja zrzeszająca pielęgniarki z całego kraju, jej początki sięgają 1924 roku. W środowisku pielęgniarskim istotną rolę odgrywa International Classification for Nursing Practice (ICNP), który jest wyznacznikiem wkładu pielęgniarek w pracę wielodyscyplinarnego zespołu opieki zdrowotnej. Jednym z celów Towarzystwa jest promowanie zawodu pielęgniarki, wspieranie ich naukowego rozwoju i samorealizacji zawodowej. PTP bardzo prężnie rozwija się na terenie całego kraju. Rok 2012 zapowiada wiele sukcesów; jednym z celów jest powołanie kół naukowych (m.in.: przy Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu) i realizacja nowych projektów, co udowadnia prężne rozwijanie się Towarzystwa.

Słowa kluczowe: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, praca pie- lęgniarki, przedsięwzięcia, systemy ochrony zdrowia.