Joanna Nawrocka-Rohnka, Sandra Napierała

4 (50) 2013 s. 270–275
270_4_50_2013.pdf

Fraza do cytowania: Nawrocka-Rohnka J, Napierała S Wspieranie rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym przez organizacje pozarządowe na przykładzie fundacji „Mały piesek Zuzi”. Piel Pol. 2013;4(50):270–275.

Cel. Celem pracy było przeanalizowanie, z jakiego wsparcia proponowanego przez organizacje pozarządowe korzystają rodzice dzieci z niepełnosprawnością. Materiał i metody. W badaniu ankietowym uczestniczyli rodzice podopiecznych Fundacji „Mały Piesek Zuzi”, którzy odpowiadali na pytania, z jakiego wsparcia korzystają, oferowanego przez jakie organizacje oraz co skłoniło ich do skorzystania z niego. Wyniki. Wyniki wskazują, iż zapotrzebowanie na wsparcie ze strony organizacji pozarządowych jest duże. Większość rodzin jest pod opieką kilku organizacji pozarządowych, a wsparcie ma charakter finansowy oraz pozafinansowy. Wnioski. Rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia do Fundacji „,Mały Piesek Zuzi” korzystają ze wsparcia oferowanego przez organizacje pozarządowe, gdyż ma ono charakter bardziej kompleksowy niż wsparcie ofiarowane przez placówki zajmujące się opieką zdrowia.

Słowa kluczowe: organizacje pozarządowe, niepełnosprawność, wsparcie.