Wpływ astmy oskrzelowej na życie codzienne i aktywność dzieci w wieku szkolnym

Monika Schupke

4 (50) 2013 s. 276–282
276_4_50_2013.pdf

Fraza do cytowania: Schupke M Wpływ astmy oskrzelowej na życie codzienne i aktywność dzieci w wieku szkolnym. Piel Pol. 2013;4(50):276–282.

Wstęp i cel pracy. Ocena wpływu astmy oskrzelowej na życie codzienne i aktywność dzieci w wieku szkolnym. Materiały i metody. Do badań zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Ankietę składającą się z 34 pytań wypełniło 100 rodziców dzieci chorych na astmę oskrzelową. Odebrano i zakwalifikowano do bazy danych 80 ankiet. Dzieci te pozostają pod opieką Poradni Alergologicznej i Pulmonologicznej, a także przebywają na oddziałach pediatrycznych. Badanie przeprowadzono w dniach od 9.09.2010 do 5.03.2011 w Kościanie. Wyniki. W grupie badanych dzieci znalazło się 41,25% dziewczynek oraz 58,75% chłopców. Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania badanych dzieci, można stwierdzić, iż w grupie badawczej znalazły się porównywalne liczby dzieci mieszkających na terenach wiejskich (43,75%) i w mieście (56,25%). Wśród dzieci, które poddano badaniu, dominowały osoby w wieku od 7 do 8 lat (33,8%). Na drugim miejscu znalazły się dzieci mające od 9 do 10 lat (25,0%) i w wieku od 11 do 12 lat (25,0%). Najmniej liczną grupą, biorąc pod uwagę wiek badanych dzieci, były te mające od 13 do 14 lat (16,3%). Wnioski. Wraz z wydłużaniem się okresu, od jakiego dziecko choruje na astmę oskrzelową, maleje jego aktywność w zakresie uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Zarówno brak opuszczania zajęć w szkole, jak i uczestnictwo dzieci w zajęciach wychowania fizycznego i korzystanie przez nie z form aktywności, takich jak wycieczki szkolne, obozy, kolenie, nie są związane z częstotliwością ataków występujących w okresie zaostrzenia choroby. Aktywniej czas wolny spędzają dzieci, których kondycja fizyczna zdaniem rodziców jest dobra w porównaniu z rówieśnikami. Nie stwierdzono, aby sposób spędzania czasu wolnego przez dziecko w istotny sposób związany był z miejscem zamieszkania czy wiekiem dziecka.

Słowa kluczowe: astma oskrzelowa, dzieci w wieku szkolnym, życie codzienne, aktywność fizyczna, zaostrzenia choroby.